Bankalar caddesinde dikey parklanma yasaklandı

Kavşak düzenlemelerinin ardından trafiği rahatlatmak için çalışmalarına devam eden İnegöl Belediyesi, Nuri Doğrul Caddesinde dikey parklanmayı düzenini yatay parklanmaya çevirme kararı alındı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Eki 2018 / Pzt 16:32 |
/ 23.827 Kez Okundu
| |
Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban “Haftanın ilk gününde yine yoğun bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Şuanda Nuri Doğrul Caddemiz üzerindeyiz. Burada birkaç gün öncesinde parklanma çizgileriyle ilgili bir yenilenme oldu. İnegöl’de trafiği rahatlatacak adımları atmaya devam edeceğiz. Burada ulaşım başlığı her ne kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olsa da bizler de bu şehrin yerel yöneticileri olarak; Emniyet Müdürlüğümüzün görüşleri, vatandaşlarımızın görüş ve önerileri, teşkilatı üyelerimiz velhasıl bu şehirde trafiği rahatlatacak unsurları hayata geçirmek adına her türlü görüş ve fikri alarak adımlar atıyoruz. Bildiğiniz gibi çok yakın zamanda Büyükşehir Belediyemizle birlikte kavşaklarda düzenleme çalışmalarımıza başlamıştık. Bunlar devam ediyor henüz tamamlanmış değil. Bir yandan da parklanmalarla ilgili problemleri ortadan kaldırmak, trafiğin akışını hızlandırmak adına bugün Nuri Doğrul Caddesi üzerinde, özellikle bankaların bulunduğu bu ada üzerinde dikey parklanma ya da bir diğer adıyla açılı parklanma dediğimiz parklanma yöntemi uygulanıyordu. Gözlemlediğimiz kadarıyla açılı parklanmadan dolayı burada çok ciddi trafikte yavaşlama söz konusu. Bunu hızlandırabilmek adına, yine yayaların ve bisikletlilerin de daha rahat ve konforlu hareket edebilmeleri adına buradaki alanı yatay parklanmaya çevirdik. Yola ve kaldırımlara paralel bir parklanma olacak.”

DAHA GÜVENLİ OLACAK

“Bu uygulamayla beraber doğal olarak park alanında bir miktar azalma olacak. Dikey parklanmada yan yana daha fazla araç sıralanabiliyor. Ancak bu uygulamayla daha güvenli bir giriş çıkış sağlanmasıyla beraber trafik akışını da hızlandıracak.”

YENİ OTOPARKLAR YAPILACAK

“Sürücülere şunu da ifade etmek istiyoruz; otoparklarımız müsait, otoparklarımızda boş alanlarımız var. Bunları kullanmak zorundayız. Ya da artık şehir içine, çarşı bölgesine gelirken bu trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak hem sağlığımız açısından da faydalı olan yürüyerek bu bölgeye gelmeyi tercih edelim. İnegöl’de her yer birbirine yakın. 10’ar dakikalık, 15’er dakikalık mesafelerde alanlardan mevcut. Dolayısıyla yürüyerek, bisiklet gibi daha basit araçlarla trafiği de fazla meşgul etmeden bu imkanları da kullanabiliriz. İnegöl’de yıllık araç artış sayısı binlerle ifade ediliyor. Bu ne demek? Aynı sokak, aynı cadde, aynı bulvar ve her yıl üzerine binler ilave ediyorsunuz. Bu durumda artık bizim otoparkları zorunlu olarak kullanmamız zaruridir. Bizler bu arada İnegöl Belediyesi olarak yeni yeni otopark alanlarını kamulaştırma programına alıyoruz. Belki bu hemen bir kalemde bugünden yarına çözülemeyebilir. Ancak kısa, orta ve uzun vadede ne zaman çözülürse o alanları otopark olarak hayata geçireceğiz.”

BAŞKA YERLERDE DE YAPILACAK

“Nuri Doğrul Caddemizde başlayan yeni uygulamamızla ilgili de sürücülerimizden biraz daha dikkatli davranmalarını, yatay parklanmaya uygun şekilde araçlarını park etmelerini istiyoruz. Emniyet Müdürümüz de göreve geldiğinden beri denetim ve kontrol eksiğimizi tamamlamaya çalışıyor. Bunlar bizim güvenliğimiz için. Emniyet kemerlerimizi takmalıyız, doğru alanlara araç park etmeliyiz. Belki hatalı park yaparken 5 dakika için işimizi görüyor olabiliriz ancak şunu unutmayalım; sizin 5 dakikanız için diğer insanların 10’ar, 20’şer dakikası heba oluyor. Çok daha duyarlı olmaya ve dikkatli olmaya tüm sürücülerimizi davet ediyorum. İnşallah trafiğin her geçen gün rahatlayacağı adımları atmaya devam edeceğiz. Katkılarından dolayı Emniyet Müdürlüğümüze, Zabıta Müdürlüğümüze, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Yine bunun devamında da şehrin birkaç noktasında dikey parklanmalarla ilgili çalışmalarımız sürüyor.”

SÜRÜCÜLERE UYARI

Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin ise “Göreve ilk başladığım günde yaptığımız istişarelerde trafikle ilgili sorunlar olduğunu gördük. Bugün de Nuri Doğrul Caddesinde bu tedbirler kapsamında dikey parklanmayı yatay parklanmaya çevirdik. Sürücülerden ricam kurallara uygun hareket etsinler. Her şey İnegöl’ün iyiliği için. Başkanımıza da verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.