Başkan Taban belediyedeki zam polemiği konusunda konuştu

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban işçilere minimum net 3 bin 500 TL zam teklifinde bulunduklarını açıkladı. Sendikanı greve gitme hakkının olduğunu ifade eden Taban, iş vereninde buna göre haklarının olduğunu belirtti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
20 Oca 2021 / Çar 14:04 | Son Güncelleme: 20 Oca 2021 / Çar 14:05
/ 6.554 Kez Okundu
| |
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban belediye işçilerine yapılan zam teklifi hakkında konuştu.
İnegöl Belediye başkanı Alper Taban grev kararı sorusu üzerine yaptığı açıklamada;

BİLGİ KİRLİLİĞİ YAPMAK İSTEYENLER VAR
“Herksin önlü müsterih olsun vermek istemiyorum diye bir durum yok ben burada kendi malımı vermiyorum. Milletin parasını kullanıyoruz burada biz özellikle benim çalışma arkadaşlarımın gönlü müsterih olsun. Bir belediye başkanı çalışanlarını her zaman önemser. Onların refahının artmasını ister çalışma şartlarının iyileşmesini ister. Benim gördüğüm kadarıyla bilgi kirliliğini yapmak isteyenler var.”

MİNİMUM 3 BİN 500 TL TEKLİF ETTİK
“Bildiğiniz gibi şuan da asgari ücret 2 bin 800 seviyesine gelmiş oldu. Öncesinde asgari ücret 2 bin 200 seviyesinde iken bizde çalışan arkadaşlar 2 bin 600 civarında maaş alıyorlardı.  Şuanda yeni sistemde asgari ücret 2 bin 800 seviyesine çıktı. Bizim teklif ettiğimiz rakam 3 bin 500 TL. Yani 2 bin 600 TL alan arkadaşımız 3 bin 500 TL maaş alacak, teklifimiz buydu. Maksimim teklifimiz ise 4 bin 600 TL’ye kadar çıkıyordu. Yani burada 3 bin 500 TL alacak arkadaşlarımız hemen hemen 350 kişi civarında.  480 kişilik toplu sözleşme imzalayacağız. “

GÖNÜL 6-7 BİN TEKLİF ETMEK İSTER
“Bizim açımızdan hiçbir problem yok ben arkadaşlarıma gönülleri rahat olsun dedim. Yani bunu sendika neden beğenmiyor bunu anlamış değilim.  Niyetimizi beklentilerimizi geleceğe dönük yapmak istediklerimizi paylaştık.  Bu kurumda çalışan arkadaşlar en iyi insan olacak ve en iyi maaşı en ideal özlük haklarına sahip olacaklar dedik. Ben bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 2 bin 800 TL asgari ücret biz 3 bin 500 TL teklif ettik.  Bu rakamlar fena sayılmayacak rakamlar tabi ki her şey on numara olacak deme şansım yok. Gönül ister ki 6 bin TL 7 bin TL maaş vereyim. Bunu yıllara yayarak enflasyon oranında zam öngördük.”

AZ ALANA ÇOK ZAM
“Burada vermem gereken kıymetli bir bilgi daha var çalışanlarımız içinde maaş aralıklarına baktığımızda farklı farklı yevmiyelerde maaş alan arkadaşlarımız var. Burada bir gelir adaletsizliği söz konusuydu. Benim buradaki teklifim şuydu %32 civarında zammı minimum maaş alan arkadaşlarım alacaktı. Diğer üst rakamlarda maaş alacaklar %15 civarında zam yapmak istiyorduk. Yani az alana daha çok çok alana da daha az zam yapmayı düşünüyoruz. Bu maaş skalasını dengelemek istiyoruz. “

İŞÇİNİN HAKKINI SENDİKADAN ÖNCE BEN KORUMALIYIM
“Ben belediye başkanı 7bin TL maaş vermek istemez miyim ama bu iş bir bütçe işi bütçede bir karşılığı yoksa verdim gitti diyebilirsiniz. Ama bir aile de bile eşiniz çocuğunuz bir şey istediğinde ben şuan bunu gerçekleştiremiyorum dediğiniz anlar vardır. Ben burada samimi dairede bir çalışma yapıyoruz ama kötü niyetli art niyetli olan bir kesim var. Ben her zaman doğru olmaya doğru kalmaya arkadaşlarımın menfaatlerini sendikadan önce ben korumalıyım.  Arkadaşlarımın menfaatleri sendikadan önce bana emanettir.  Biz birlikte büyüyeceğiz pastayı birlikte büyüteceğiz büyüttükçe paylaşacağız. “

SENDİKA %60 ZAM İSTEDİ
“Sendikanın bizden %60 oranında zam talebi oldu. Bu çok doğal karşılıklı bir görüşme. “

NET 3 BİN 500 TL
“Verdiğimiz minimum 3 bin 500 TL net minimum rakam, taban rakamı yani. 4 bin 600 TL’ye kadar çıkıyor ama çoğunluğu 3 bin 500 TL alacak. Sosyal hakları hepsi içerisinde oluyor. Farklı farklı belediyelerin açıkladıkları rakamlar. Herkesin bütçesi maddi yapısı aynı değil.   Yani bugün 3 bin 100 TL açıklayan belediye var 4 bin TL açıklayan belediye var. Verebilmek güzel bir şey ama hepsinin kendi içinde ona göre dengesi var. Personelimden esirgemek gibi bir şey olabilir mi? Bu iyileştirmeleri bir toplu sözleşmede yapamadığımı ifade ettim. Benim gönlümden geçen rakamlar kesinlikle bu rakamlar değil minimum 4 bin, 5 bin bandını zorlamalıyız.  Çünkü niye hayat şartları da ona göre yükseliyor. Biz bunun farkındayız bunu görmemezlikten geldiğimiz bir durum yok.”

SENDİKANIN GREV HAKKI VAR BİZİMDE HAKKIMIZ VAR
“Sendikanın grev hakkı var ama işvereninde buna göre hakları var. Ama ben bu noktaya gelmesini arzu etmem ama gelirse de saygı duyacağız yapacak bir şey yok bu doğal bir süreçtir. Ben çalışma arkadaşlarımın sağduyulu hareket edeceğine inanıyorum. Sendikanın talepleri ve istekleri alınıyor, karşılıklı dengeyi oturtmak zorundayız. Veremeyeceğiniz bir maaşı teklif ettiğinizde bu sefer farklı bir mahcubiyetle kalmak söz konusu.”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.