Belediyeye teşekkür edip önerilerini anlattı

DEVA Partisi İlçe Başkanı Kani Ahmet Erbay, Engelliler Haftası nedeniyle belediyeye yaptığı hizmetler için teşekkür ederek, çözüme kavuşması gereken konular için çözüm önerileri sundu.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
12 May 2022 / Per 19:36 |
/ 2.282 Kez Okundu
| |
Erbay yaptığı açıklamada şunları söylei; "Öncelikle Deva Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı olarak Engelsiz Yaşam konusuna İnegöl Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ederiz.. Mavi kapak toplama kutuları ile engelli araç alımı projesi, Akıllı baston dağıtımı ile görme engelli vatandaşlarımızın hayatının kolaylaştırılması, Şehrin çeşitli bölgelerine engelli araçların şarj ünitelerinin yerleştirilmesi, Engelli araçların tamiri için seyyar atölye kurulmuş olması.
 
Belediyemizin son zamanlarda gerçekleştirdiği bazı çalışmalardan ötürü de teşekkür etmek ve de elimizden gelen katkıyı sunmaya devam edeceğimizi taahhüt ederiz.
Bu amaçla İnegöl Belediyesinin başlatmış olduğu ve 1 yıl içerisinde toplanan mavi kapakla 5 vatandaşımıza umut olan projesine destek vermek amacıyla biriktirmiş olduğumuz mavi kapakları bu toplama kutularını atıyor ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz..
 
Deva Partisi olarak yerelde tespit ettiğimiz en önemli eksiklikler ve çözüm önerileri
Kaldırımlar engelli vatandaşlarımızın kullanımını uygun değil..
**Engelleri araçlar için rampalar ve nizami kaldırım uygulamasına geçilmeli..
 
**Görme engelli vatandaşlarımız için yol şeritleri özellikle ana caddelerdeki kaldırımlarda mutlaka olmalı
 
**Ara sokaklarda engelli araçların gidebileceği genişlikte uygun kaldırımlar olmalı.
 
Ücretli veya ücretsiz otoparklarda engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği özel alanlar yok..
**Yoğun parklanmanın olduğu çarşı içi, park caddesi parklanma alanları gibi bölgelerde en az %5 oranında engelli araçlar için park yeri ayrılmalı..
Belediyemizin yapmış olduğu sayısal olarak en fazla projenin başında gelen Çocuk parklarında engelli çocuklar için aktiviteler yok..
 
**Her çocuk parkına engelli çocukların eğlenebilmesi için özel alanlar oluşturulmalı.
Hareket kabiliyetleri ve gelişimleri için gerekli spor aktivitelerinin yapabilecekleri kamuya açık alanlarda engelliler için herhangi bir ayrıntı düşünülmemiş..
 
**Yüzme havuzlarında derinlik farkı gözetilerek engelli vatandaşların kullanımına imkan tanınmalı..
**Yürüme alanlarında oluştururken engelli vatandaşlarımızın durumu dikkate alınmalı
 
 İnegöl’de Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı yok
 
** Zihinsel engellilerin kendileri için hazırlanan eğitim programlarından yararlanması için belirli periyotlar ile hastaneden rapor alması gerekiyor. Bu raporda da, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanının görüşü gereklidir. Birçok ilden daha büyük olan ve bin dolayında zihinsel engelli yaşayan İnegöl’de böyle bir uzmanın atanması gerekmektedir..
 
Toplu ulaşım, kamu dairelerinde ve üst geçitlerde engelli bireyler için kullanıma açık asansörler yok..
** Özellikle trafikte ve karşıdan karşıya geçebilmek için hayatlarını tehlikeye atmayacak şekilde düzenlemeler yapılmalı.
**Üst geçitlere asansör yapılmalı, her kamu dairesine rahatlıkla girip çıkabilmeliler.
** Engelli rampaları mutlaka kolay kullanıma ve herkes gibi ön taraftan olabilecek şekilde dizayn edilmelidir..
 
Deva Partisi Engelsiz yaşam öneri ve vaatleri
Engelli bireyleri kısıtlayan yaşam şartlarını iyileştirecek ve onların ‘Engellenen Bireyler’ olmalarının önüne geçeceğiz.
 
Yetersiz, ilerleme kaydedilmesi zor eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini iyileştireceğiz. Nitelikli bir eğitim sistemi ile çocuklarımızı geleceğe güvenle taşıyacağız.
Kurumlara yapılan maddi ödeneklerin yetersizliği ile ancak günü kurtarabilen rehabilitasyon merkezlerini güçlendirecek, uygun materyaller ve etkin öğrenme modelleri ile çocukların gereksinimlerine cevap verebilir hale getireceğiz.
Sürdürülebilir ve nitelikli eğitim, rehabilitasyon, sosyal hizmet ve desteklerle çocuklarımızın ‘toplumsal uyum kapasitelerini’ arttıracağız.
Sadece MEB’de kurumsal karşılığı ve sorumlu birimi bulunan sistemi revize edeceğiz. Disiplinler arası hizmet anlayışı ile MEB, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Spor Müdürlüğünün eşgüdüm, yetki ve sorumluluk paylaşımıyla fayda üreten bir mantıkla iş birliği içinde çalışmalarını sağlayacağız. Yerel yönetimlerin de alanda sorumluluk üstlenmesini destekleyeceğiz.
‘Aile- Rehabilitasyon Merkezi- Okul’ ortak çalışma prensipleri geliştirecek, çocuğun yüksek yararı için kurum ve uzmanların uyum ve birlik halinde çalışmalarını destekleyeceğiz.
Ekonomik şartları yetersiz aileler için şartları çok zor olan özel gereksinimleri lütuf olarak görmeyecek, akranları ile fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklarımızın haklarına erişimlerini sağlayacağız.
Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi (SKGS) adını verdiğimiz yeni sistemle mahalle bazlı ekiplerimizle, sosyal ihtiyaçları yerinde tespit edecek, derecelendirecek, talep odaklı sistemden arz odaklı sisteme geçeceğiz.
Çocuğa ve aileye sosyalleşme imkanları sağlayacak, bakım ve kreş evleri açarak ailelerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak, ihtiyaç halinde bakımın devamlılığını sağlayacağız. Aileleri yalnız bırakmayacak, yaşadıkları maddi ve manevi yükü paylaşacak, azaltacağız.
Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda çalışmak zorunda olan tek ebeveynlere özel destek ve izinler sağlayacağız.
Rehabilitasyon kurumlarından yetersiz maaşları sebebiyle ayrılan uzman kayıplarının önüne geçecek, eğitimcilerin kapasitelerini arttıracağız.
Alanda hâkim olan siyasi kayırmacılık, torpil ve haksızlıkların önüne geçecek, gerçek teşhis ve muayeneye dayanmayan engelli raporlarını ve beraberinde alınan haksız devlet desteklerini durduracağız. Şeffaf ve adil bir raporlama sistemi uygulayacağız.
Üniversiteye giriş sınavlarında engelliler ve otizmli çocuklarla, sağlıklı çocukların aynı sınava tabi tutulmasıyla yaşanan hak kayıplarının önüne geçeceğiz. Yapacağımız düzenlemelerle özel yeteneklerini ön plana çıkaracak, mesleklenmelerini destekleyecek bir seçme sistemi uygulayacak, eğitime erişimlerini sağlayacağız.
Rehabilitasyon merkezlerinde göz ardı edilen spor imkânlarını geliştirecek, beden eğitimi ve farklı spor dalları ile özel çocukları güçlendireceğiz.
Teknolojik alanın uzaktan çalışma avantajından faydalanacak, çocukların bu alanda eğitimlerini destekleyerek istihdam edilebilirliklerini arttıracağız.
Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki engelleri kaldırmak için çalışmaya, özel çocuklarımızın hayatlarına DEVA ve UMUT olmaya devam edeceğiz.
 

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.