Bir gizemli virüs daha! Pandemi korkusu geri döndü

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bir gizemli virüs daha! Pandemi korkusu geri döndü
#İnegöl | Haber Merkezi
17 Mar 2024 / Paz 11:39
/ 3.070 Kez Okundu
| |

Japonya'da bilim insanlarının nedenini henüz çözemediği gizemli bir virüs hızla yayılıyor. Virüsün dünya çapında yeni bir pandemiye yol açmasından endişe ediliyor.

2024 yılındaki vaka sayısınn, geçen yılın rekor seviyesini aşması bekleniyor. Streptokokal toksik şok sendromu olarak adlandırılan bu virüs, steptokok enfeksiyonunun en şiddetli ve ölümcül formu olarak biliniyor.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) tarafından yapılan açıklamada, "Streptokokun şiddetli ve ani formalarının arasındaki mekanizmalar hakkında hala birçok bilinmeyen var ve şu an bunları açıklayabilecek aşamada değiliz" denildi.

Enstitü tarafından paylaşılan geçici rakamlara göre, geçen yıl 941 vaka kaydedildi. 2024'ün ilk iki ayında ise 378 vaka tespit edildi ve Japonya'nın 47 vilayetinden ikisi dışında tamamında enfeksiyon görüldüğü belirtildi.

Japon yerel medyasına göre, Temmuz ve Aralık 2023 tarihleri arasında enfekte olan 50 yaş altı 65 kişiden yaklaşık üçte biri hayatını kaybetti.

Vakaların çoğunun "Streptococcus pyogenes" adı verilen bir bakteriden kaynaklandığı düşünülüyor. Daha yaygın olarak "strep A" olarak bilinen bu bakteri, özellikle çocuklarda boğaz ağrısına neden olabiliyor ve birçok insan bu hastalığı kaynağını bilmeden atlatabiliyor.

Ancak, son derece bulaşıcı olan bu bakteriler, bazı durumlarda, özellikle 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ciddi hastalıklara, sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Vakaların yaklaşık yüzde 30'u ölümcül olarak kayıtlara geçti. Uzmanlar vatandaşlara mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere girmemesi ve maske takması konusunda uyarmaya devam ediyor.


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.