Böyle giderse patates 10 TL’ye alamayacaksınız

İnegöllü patates üreticisi Zakir Özonan, söküm yapıldığı dönemde ithalatın yapılması patates üreticisini bitirdiğini söyleyerek yetkililere tepki gösterdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
17 Tem, 2020 / Cum 12:31 |
/ 8.124 Kez Okundu
| |
Önceden sarı altın olarak adlandırılan patateste üreticiler ithalat yüzünden ciddi ekonomik zarara uğradıklarını belirttiler.

İnegöl’de patates üreticiliği yapan Zakir Özonan patates sökümünün sancılı başladığını ifade ederek “Daha baştan sıkıntılı başladı yanlış politikalar yüzünden sıkıntılı başladı. Tam patates Adana’da Ödemiş’te söküm başlamışken ihracat ithalat yapıldı.  Dışardan yapılan ithalatlar Adana’yı Ödemiş’i bitirdi haliyle bizi de sıkıntıya soktu. Devlet yanlış politikalar yapıyor.”

10 TL’DEN ALAMAYACAKSINIZ
Yanlış politikalar yüzünden çiftçinin patates ekmekten vazgeçtiğini bu yüzden vatandaşa yansıyan fiyatın artacağını belirten Özonan “Bakan ne diyor paramız var ya heryerden alırız.  Bir gün gelecek her yerden alamayacaksınız. 10 TL ye alamayacaksınız.  Buradan söylüyorum yetkililere birçok kişi patates ekmeyecek. Pancar gibi olacak pancarı bıraktığımız gibi patatesi de bırakacağız ekmeyeceğiz.  Böyle rezalet olur mu ben tam para kazanacağım sene dışardan patates geliyor, soğan geliyor. Ne yapacağız biz ne ekeceğiz.  Yazık bu milletin haline şu çiftçinin haline bak şu rezilliğe bak. “

MOBİLYA ARABA YENMEZ
Patatesin temel ihtiyaç olduğunu söyleyen Özonan “Böyle hükümet yönetilmez biraz çiftçiyi düşünün. Sabah kalkıyorsun ekmek yiyorsun öğlen akşam yemek yiyorsun mobilya yiyemiyorsun araba yiyemiyorsun. Yetkililer görsün çiftçi bitti. İnegöl’de pancar ekimi yok. Patates te bitti bin 500 dönüm ekili bir yer vardı oda bitti. Fabrikalara taşeron olacağız.”

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Salim / 17 Tem, 2020 / Cum 19:14
Devlet size her türlü destek versin. Sen elindeki imkan ile devleti milleti tehdit et. Size ceza haktır. Satmayında görelim.
Dursun AVŞAR / 18 Tem, 2020 / Cmt 19:15
Hükümet ne yanlışı yapmış her fırsatta fırsatçılık yapacaksınız hükümet ithalat ihracat kozunu oynayınca sizlere ayar verince milleti tehdit edeceksiniz. Geçti o dönem dayıcığım o patatese 10 lira veririm senin bu konuşman uslubun siyasi duruşun yüzünden semden 1 liraya almam o patatesi. Sen hiçbir şey ekme unutmadan FİTNE TOHUMUDA ekme bir zahmet.
C SEN / 18 Tem, 2020 / Cmt 04:16
Adam doğru söylüyor