’Bukart’ın vatandaşa maliyeti belli oldu kart8 TL, vize 20 TL

Saadet Partisi İnegöl İlçe Mahalli İdareler Başkanı Fatih Mucahid Berber yaptığı yazılı açıklamada Bursakart’ın değişimi ve vize işlemi için kart başına vatandaştan 8 TL alınacak vize işlemi içinde 20 TL toplamda bir milyondan fazla para vatandaştan alınacağını söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
03 Ağu 2021 / Sal 15:02 | Son Güncelleme: 03 Ağu 2021 / Sal 15:11
/ 6.596 Kez Okundu
| |
Saadet Partisi İnegöl İlçe Mahalli İdareler Başkanı Fatih Mucahid Berber yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
15 Temmuz itibariyle İnegöl’de toplu ulaşımda Bursakart kullanılmaya başlandı. İlk etapta Kentkart ve Bursakart’ın birlikte kullanılacağı sistem anladığımız kadarıyla bir süre sonra tamamen Bursakart’a dönecek.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ
“Daha önce özellikle Yeniceköy mahallesinde yaşanan ulaşım kartı karmaşasını dile getirmiştik. Bursa’ya sürekli seyahat eden vatandaşlarımızın da çift kart taşımasıyla ilgili sorunları da belirtmiş, artık tek kart uygulamasına geçilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bu sebeple yapılan bu uygulamanın doğru olduğunu ifade etmek isteriz. Emeği geçenlere de teşekkür ederiz.
Ancak bir kolaylık getirirken vatandaşın da esnafın da basit konularla yorulmaması gerektiği kanaatindeyiz. “

VATANDAŞA MAALİYETİ 28 TL
“Evet, ulaşımda tek karta geçiliyor. Ancak maalesef kart değişimi için vatandaşımızdan 8 TL kart bedeli, 20 TL de vize dediğimiz yıllık kullanım bedeli tahsil ediliyor. Yani bir kart değişiminin maliyeti 28 TL.”

BU PARA VATANDAŞA YANSITILMASIN
“Entegrasyon sürecinde bu maliyetin vatandaşa yansıtılmasını uygun bulmadığımızı belirtiyoruz. Bu miktarın Bursa Büyükşehir Belediyesi veya İnegöl Belediyesi tarafından karşılanmasını teklif ediyoruz. Vatandaşa bu entegrasyon ile ilgili bir maliyet yansıtılmaması gerekir. En az 40.000 kart değişimi yapılacağını tahmin ettiğimiz İnegöl’de bir milyon liranın üzerinde bir rakam vatandaşın cebinden çıkmış olacaktır. Kaldı ki bir kartın Burulaş’a maliyeti talep edilen miktarın çok çok altındadır. Bu sebeple kesinlikle bu rakamın vatandaştan alınmaması gerekmektedir.”

ESNAFA 5 BİN TL MAALİYET ÇIKARTILIYOR
“Bu entegrasyon ile birlikte ikinci mağduriyeti yaşayan bir kesim de kart dolumu yapan esnaftır. Kart değişimi sebebiyle dolum cihazlarının değişimi, depozito ücreti derken edindiğimiz verilere göre yaklaşık 5.000 TL civarında bir ek maliyet esnafa çıkarılmıştır. Esnafın dolum işleminden bir kazancı yok. Bu sebeple aynı kolaylığın esnafa da gösterilmesini, mevcut dolum makinelerinin ücretsiz olarak Bursakart makineleriyle değiştirilmesini teklif ediyoruz.”

SORUNLAR GİDERİLSİN
“Yapılan bu entegrasyon vesilesiyle İnegöl’de toplu taşımada yaşanan güzergah, araç eksikliği ve kalitesiz/konforsuz araçlarla ilgili sorunların da bir an önce giderilmesini temenni ediyoruz.”


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
ercan nalci / 03 Ağu 2021 / Sal 19:19
100 metrede 3.60 15 km de önce bu soygunun önüne geçin