Bunaltıcı sıcaklarda evde nasıl serinleriz?

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bunaltıcı sıcaklarda evde nasıl serinleriz?
#İnegöl | Haber Merkezi
07 Haz 2024 / Cum 12:15
/ 1.784 Kez Okundu
| |

Haziran ayına girmemizle beraber sıcaklar da kendini göstermeye başladı. Üstelik, henüz yaza yeni giriş yapıyoruz! Peki böyle bir dönemde, klima kullanmadan evde nasıl serinleriz? Habertürk'tün aktardığı habere göre işte, günlük hayatta zahmetsizce kullanabileceğiniz birkaç tüyo...

Gereksiz ısı kaynaklarından kurtulun

Televizyon veya ampül gibi aletler çalışırken etrafına ısı yayar. Evinizde ihtiyacınız olmadığı zaman bu aletleri kapatmanız, ortamın daha da ısınmasının önüne geçer.

Bol bol su için

Su içmek önemlidir ama sıcak havalarda su içmek daha önemlidir. Vücudun su dengesini korumak sağlık açısından kritik bir noktadır. Ayrıca su içmek; vücudu serinletir, sindirimi destekler, cilt sağlığını korur ve genel olarak vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.

Kumaş tercihiniz pamuktan yana olsun

Yazın giyim veya ev tekstilinde kullandığınız kumaş tercihini pamuktan yapmak size büyük bir konfor sağlar. Naylon, sentetik, polyester ve viskoz gibi kumaşlar nefes almazken; pamuk sizi hem hafif hem de serin tutar.

Kaliteli bir güneşlik hayat kurtarır

Sıcak bir gününü daha da sıcak yapan şey, güneş ışınlarının direkt eve vurmasıdır. Bu o kadar bunaltıcı olabilir ki durum çok rahatsız edici bir yere varabilir. Böyle zamanlarda güneş geçirmeyen bir perde kullanmak, odanın içindeki ısının artmasını engeller.

Ancak gece olduğunda ve güneş geri çekildiğinde, güneş ışığına maruz kalan odayı havalandırmak önemlidir. Böylece odanın içindeki hava tazelenir ve gündüzden kalan sıcak hava kolayca dışarı çıkabilir.

Suyun serinletici etkisinden yararlanın

Başka basit bir çözüm olarak; buzdolabında su dolu bir sprey şişesi tutabilirsiniz. Sıcak olduğunda üzerinize su sıkmak, hızlı ve etkili bir yöntemdir. Özellikle bilek ense ve ayaklara soğuk su uygulamak sizi beklemediğiniz kadar rahatlatabilir.

Hafif ve renkli kıyafetler tercih edin

Yazın sadece kumaş değil, kıyafet seçimi de önemlidir. Dar, üzerinize yapışan ve koyu renkli kıyafetler yerine; pamuk ve keten gibi nefes alan, bol ve açık renkli kıyafetler tercih edin. Koyu renkler, güneşi emdiği için vücut ısınızı normale göre daha da yükseltir ancak açık renk tonları güneş ışınlarını yansıtarak, vücudunuzun ısınmasını engeller.

Mutfaktaki aletleri sırasıyla kullanın

Mutfakta kullandığımız aletler, çevresine sıcaklık yayar. Aynı anda fırın, bulaşık makinesi veya ocak kullanmak yerine her aleti sırayla kullanın; hepsinin aynı anda çalışması sadece mutfağın değil tüm evin ısınmasını sağlar.

Evdeki hava akışını stratejik kullanın

Hava akışına en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde kalmasını sağlamak için kullanmadığınız odaların kapılarını kapatın. Kapı ve pencerelerin etrafındaki boşlukları engelleyerek, esen rüzgârı isteğiniz yerde tutabilirsiniz.

Ev terliklerine bir süre veda edin

Ayaklarımız, üşümemizde ve terlememizde büyük rol oynar. Yaz aylarında evde terlik giymek yerine, çıplak ayak dolaşmak daha mantıklıdır çünkü ayaklarınız hava aldıkça ter, oksijen sayesinde soğur ve kaybolur.

Vantilatörün önüne biraz buz koyun

Eğer evinizde vantilatör varsa ve bu bile sıcaktan kaçmanızı sağlamıyorsa, bunun için basit ama oldukça etkili bir numara var! Vantilatörün önüne biraz buz koyun. Vantilatörden gelen hava, buzun etkisiyle sizi Everest'te hissettirecek!

 


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.