Cem Taşkıner Yazdı; Büyükşehir Yasası İtfaiyeyi de Vurdu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Cem Taşkıner Yazdı; Büyükşehir Yasası İtfaiyeyi de Vurdu
 :
/ 1.378 Kez Okundu
| |

Cem Taşkıner’in büyükşehir kanunu ile yazdığı yazıda itfaiye konusunda eleştirilerde bulundu.

Yerel seçimler döneminde büyükşehir kanununa övgü yapılarak büyük nimetlerden yararlanacağız vurgusu yapılırken 14 aylık süreç içerisinde İnegöl'de gözle görülen hiç bir değişiklik olmadı.

En son büyükşehir kanunundan sonra Marmara bölgesinin en kaliteli İtfaiye istasyonlarından biri olan İnegöl İtfaiyesi büyükşehir kanunundan nasibini aldı.

Genç gazete yazı işleri müdürü Cem Taşkıner bugün kü köşe yazısında bu konuya değinerek büyükşehir kanunu eleştirdi.

 

BÜYÜKŞEHİR KANUNU İTFAİYEYİ DE VURDU

 

Leta Sandalye’de Pazartesi günü çıkan yangın sonrası gözler İnegöl’deki İtfaiye teşkilatına çevrildi. Yangın alanına geç gelen, suyu biten, su doldurmak için İnegöl’e kadar gitmek durumunda kalan İtfaiyemize.

 

Büyükşehir’e bağlanana kadar İnegöl İtfaiyesi ile ilgili övgü dolu sözler sarf edilirdi. Marmara Bölgesi’nin en donanımlı İtfaiye teşkilatından biriyiz denirdi.

 

Peki ne oldu o öve öve bitiremediğimiz İtfaiyeye? Ne oldu da bu kadar aciz kaldı? Ne oldu da bu kez sınıfta kaldı?

 

Dünkü gazetemizde Leta’da çıkan yangının yanında ihmalleri de sıralamıştık. 2.OSB gibi bir yer yapacaksınız ama yangın risklerini hiç düşünmeyeceksiniz. Olacak iş mi?

 

O bölgeye İtfaiye birimi kurmayan, su doldurma ile ilgili yeterli yatırımları yapmayan 2.OSB yönetimi, birinci derece suçludur. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi de bu suçun ortakları arasındadır.

 

Nedenini izah edelim. İnegöl, Büyükşehir’in nimetlerinden istifade edecek diye dolanan iktidar partisi yetkililerine –üzülerek ifade edeyim ki ben de dahil- hep beraber kandık.

 

Recep Altepe’ye hiç hak etmediği desteği %62 ile verdik. İl olmak için tutuşan bu ilçe, hükümet-cemaat kavgasına kendini kurban etti. Bir manada kendini yaktı.

 

Hükümet ile cemaat, kavgasına devam ederken; biz kendi yangınını bile söndürmekten aciz bir ilçe konumunda geldik.

 

Yaptığım araştırmalara göre İtfaiye teşkilatının Büyükşehir’e geçmesi ile beraber araç sayısında ciddi bir azalma oldu. Beldeler de dahil Büyükşehir İnegöl’den 10 aracı götürmüş. Yani İnegöl, bugün yangınlara 10 araç eksik şekilde müdahale ediyor.

 

Araçların bazıları bozuk. Tamir edilmesi için Büyükşehir’den birilerinin gelmesi gerekiyor. Bürokrasi orada da olabildiğince yavaş. Geçmişte –beldelerdeki araçlar hariç- bir yangına aynı anda 100 ton su basabilen İtfaiye teşkilatımız, şu an 25 ton su basabiliyor. Bu da ancak 10 dakika yetebiliyor. Büyükşehir’den önce 80 olan personel sayısı şu an 40.

 

Büyükşehir Yasası’ndan önce projelerimiz hazır, en büyük pastayı biz alacağız, İnegöl olarak Büyükşehir nimetlerinden fazlasıyla yararlanacağız diyen ve öyle oy toplayan AK Parti İlçe Teşkilatı, Belediye Başkanı, milletvekili şimdi bize Büyükşehir’in nimetlerini bir sıralayıversin. Biz de dinleyelim. İtfaiyesi aracına, personeline sahip çıkamayanlara ne desem bilemiyorum.

 

Gelelim Pazartesi günkü yangına. Arandıktan sonra bir itfaiyenin 2.OSB’ye varması 12 dakika. Sünger, kumaşın olduğu bir yerde ulaşana kadar yangın her yeri sarıyor. Bursa’dan destek isteniyor ve Bursa’dan gelen araç tam 1 saat sonra yangın yerine ulaşabiliyor.

 

Daha önce 2.OSB’de Leta Sandalye ve Odam Mobilya’da ufak çaplı yangınlar çıktığında bu bölgeye olası yangın için özel bir birimin kurulması gerektiği ifade edilmiş. Hatta siyasilere de söylenmiş. Fakat geldiğimiz noktada bir değişim yaşanmamış.

 

2.OSB’nin sıkıntılarından biri de itfaiye araçları için su doldurma imkanı yok gibi bir şey. İnegöl’e su alınmaya gidiliyor. Araçlara su basılacak kaynaklar yetersiz.

 

Velhasıl, İnegöl’ü bir köye çeviren Büyükşehir Yasası ve Büyükşehir Belediyesi, kara, yağmura şimdi de yangına müdahale etmekten aciz bir konumda.

 

‘Kendim ettim kendim buldum’ türküsü sanırım bugünler için, bizler için yazılmış.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.