CHP İnegöl İlçe Başkanı Zemci Şahin: 'Buğday Taban Fiyatı Güncellenmeli, Çiftçi Zarar Ediyor'

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
CHP İnegöl İlçe Başkanı Zemci Şahin: 'Buğday Taban Fiyatı Güncellenmeli, Çiftçi Zarar Ediyor'
#İnegöl | Haber Merkezi
12 Haz 2024 / Çar 18:31
2 dk okuma / 1.202 Kez Okundu
| |

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnegöl İlçe Başkanı Zemci Şahin, açıklanan buğday taban fiyatının çiftçiler için yeterli olmadığını belirtti ve fiyatın güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, buğday fiyatlarındaki artışın, çiftçinin artan maliyetlerini karşılamadığını ifade etti.

"Buğday Taban Fiyatı Yetersiz"

Zemci Şahin, geçtiğimiz günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan buğday alım taban fiyatının 9 bin 250 TL olarak belirlendiğini hatırlatarak, "Geçen sene bu buğdayın alım fiyatı 8 bin 250 TL olarak açıklandı. Ancak geçen sene ekmek 5 TL idi, şu an 10 TL’ye satılıyor. Mazot 22 TL idi, şu an 42 TL oldu. Fakat buğday fiyatı sadece 8 bin 250 TL’den 9 bin 250 TL’ye çıkartıldı. Tüm girdiler en az %50 ile %100 arasında artarken, buğdaya verilen zam %10 civarında kaldı" dedi.

"Çiftçi Bu Fiyatlarla Kar Edemez"

Şahin, taban fiyat olarak belirlenen 9 bin 250 TL'nin en iyi kalite buğday için geçerli olduğunu ve daha düşük kalorili buğdayın daha ucuza yemlik olarak alındığını belirtti. "Hükümet çiftçimizi desteklemiyor, çiftçimize 'başınızın çaresine bakın' diyor. Çiftçimize üretmeyin diyor. Çiftçi bu fiyatlarla kesinlikle kar edemiyor. Taban fiyat en az 13 bin TL olarak açıklanmalı, bu fiyatın güncellenmesi lazım" diyerek, yetkililere seslendi.

"Çiftçinin Maliyetleri Artarken Destek Yetersiz"

Şahin, çiftçinin karşı karşıya olduğu zorlukları şu şekilde dile getirdi: "Mazot fiyatları, gübre maliyetleri, tohum ve diğer tarım girdileri ciddi şekilde arttı. Buna rağmen buğday taban fiyatındaki artış çiftçinin maliyetlerini karşılamaktan çok uzak. Bu durum, çiftçimizin üretim yapmasını zorlaştırıyor ve sürdürülebilirliğini tehdit ediyor."

Yetkililere Çağrı

Son olarak Şahin, yetkililere çağrıda bulunarak, "Çiftçimizin emeği ve alın teri karşılıksız kalmamalı. Taban fiyatın acilen güncellenmesi gerekiyor. Çiftçimizi desteklemezsek, ülkemizin gıda güvenliği de tehlikeye girer. Buradan yetkililere duyuruyoruz, çiftçimize sahip çıkın" dedi.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.