Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bedava internet ve vergisiz telefon açıklaması!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bedava internet ve vergisiz telefon açıklaması!
#İnegöl | Haber Merkezi
21 Haz 2023 / Çar 12:27
2 dk okuma / 6.048 Kez Okundu
| |

Geride bıraktığımız Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce neredeyse tüm adaylar ve partiler gençlere (öğrenciler) yönelik vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar vaadinde bulundu. Nitekim seçim sürecini geride bıraktık. Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bedava internet ve vergisiz telefon üzerine ilk resmi açıklama geldi.Bedava internet, vergisiz telefon ve gençlik bankası için çalışmalar başladı!
Cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha koltuğa oturdu. Şimdiyse tüm gençlerin gözü verilen vaatlerde. Bunların başında da öğrencilere akıllı telefon ve bilgisayar alımında bir kereliğe mahsus sunulacağı söylenen vergi indirimi yer alıyor.


Peki öğrencilere sunulacak bu hak ne zaman gelecek? Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısının ardından memur zammından öğrencilere sunulacak vergisiz teknolojik ürün hakkı dahil birçok konunun temmuz ayında masaya yatırılacağı söylendi.

Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençler için cep telefonu, bedava internet ve gençlik bankası için adım atıldığını söyledi. Yapılan açıklamada ise şunlar söylendi:

“Cep telefonu, bedava internet, gençlik bankası ile ilgili Mehmet Bey (Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) çalışıyor. Gençlere verdiğimiz sözleri tutacağız.”

Vergi indirimli telefon ve bilgisayar fiyatları ne kadar olacak?

Öncelikle laptop, notebook veya diğer adıyla dizüstü bilgisayardan bahsedelim. Bu cihazlardan yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Dolayısıyla 10 bin TL seviyesindeki bir cihaz, vergi muafiyetiyle birlikte 8 bin 200 TL’ye, 40 bin TL’lik olan da 32 bin 800 TL’ye alınabilecek.

Fakat akıllı telefonlarda bu makas iyice açılıyor. Zira Türkiye’ye geliş fiyatının üzerine önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, ardından yüzde 12 TRT bandrol ücreti ekleniyor. Sonrasında ise yüzde 50 ÖTV ve ÖTV dahil edilen meblağdan yüzde 18 KDV alınıyor.

Neticede ise yüzde 100.2 oranında telefonun fiyatını geçen bir vergi alınmış oluyor. Bu nedenle kabaca telefon fiyatlarının vergi muafiyetiyle birlikte yarı yarıya düşeceğini söyleyebiliriz. Bu da kabaca 30 bin TL’lik cihazın öğrenciler için 14 bin 999 TL gibi bir etikete sahip olacağı anlamına geliyor.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.