D-8’i Bir An Evvel Harekete Geçirmeliyiz

Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Ertan Sütçü, Hollanda’nın sergilediği muamele diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hata olduğunu belirterek; “Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir”

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
13 Mar 2017 / Pzt 19:28 |
/ 402 Kez Okundu
| |

Saadet Partisi Şubat ayı faaliyetlerinin değerlendirildiği İlçe Divan Toplantısı geçtiğimiz akşam ilçe binasında gerçekleştirildi.

 

Saadet Partisi İlçe Başkanı Ertan Sütçü, mahalle teşkilatları, Gençlik Kolları ve İstişare kurulunun katıldığı ilçe divan toplantısında Erbakan Hocanın vefatının 6. sene-i devriyesi münasebetiyle bir sinevizyon gösterimi icra edildi. Basına kapalı geçen mahalle teşkilatları ve birim rapor müzakerelerinden sonra basına açık bölümde söz alan İlçe Başkanı Ertan Sütçü, konuşmasında genel Ortadoğu politikası ve son yaşanan Hollanda diplomatik krizine ilişkin açıklamalar yaptı.

 

“BU TOPRAKLARIN ZENGİNLİĞİ EMPERYALİZMİN İŞTAHINI KABARTIYOR”

Dünya ve bölge haritaları ile konuşmasına başlayan Ertan Sütçü, bugün içinde yaşadığımız dünyanın sorunlarını anlamak için dünya düzeninin gençler tarafından iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti. Sütçü, “İslam coğrafyası, stratejik ve enerji bakımından çok önemlidir. Tabii bu durum emperyalistlerin iştahını kabartıyor. Bunun sonucunda bütün politikaları bu topraklara hâkim olmak içindir” dedi.

 

YENİ YENİ HARİTALAR İLE ORTADOĞU’YU PARÇALAYACAKLAR

Ertan Sütçü, Ortadoğu’da yaşanan sorunların şuanki haritalar olduğunu öne sürerek yeni haritalar ortaya çıkartanların başını halen sınırlarımızı tanımayan sözde dost müttefik ülkelerinin olduğunu söyleyerek şunları kaydetti; “O günlerde bunu başaramayanlar hedeflerini unutmadı. Bugün yeniden sınırlarımızı değiştirmenin gayreti içindeler. Yeni haritaları ara ara açıklıyorlar.”

 

İSLAM COĞRAFYASI SİYONİST KONGRE İLE YANGIN YERİNE DÖNDÜ

Ülkemizin ve İslam coğrafyasının yaşadıkları sıkıntıların arkasında Siyonizm ve onun devleti olan İsrail olduğunu dile getiren Ertan Sütçü, bu durumdan bahsedilmediğine dikkat çekti. Sütçü, “Çok geriye gitmeden bugünkü sıkıntıların sebebi 120 yıl önce düzenlenen Birinci Siyonist Kongre’dir. Bu kongre ile Arz-ı Mev’ud (Nil’den Fırat’a kadar olan alan) için bölgeyi tamamen paramparça etmeye çalıştılar. Bu kongrede Filistin’de bir devlet kurmak istediler. İşte bugün İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının temeli buraya dayanır. Sadece yerel anlamda bir şeyleri dile getirmek de bunun çözümü olmaz. Bunun için sorunu bilen ve çözümü için aynı gaye ile hareket eden bir teşkilati çalışma gereklidir” şeklinde konuştu.

 

İSLAM ÜLKELERİNİ İŞGAL ETMEK İÇİN 11 EYLÜL’Ü YAPTILAR

 11 Eylül’ün İslam coğrafyasını işgal etmek için bir oyun olduğunu vurgulayan Ertan Sütçü, “Amerika hainlikte sınır tanımaz ama önce gerekçeyi bulur. Kendi halkını da kandırmak için bunu yapıyorlar. Bugün herkes biliyor ki, bu işi kendileri planladı. Hatta ileri giderek vatansever adıyla da yasalar çıkardılar. Öncelikle Afganistan ve ardından da Irak işgal edilmeye başlandı” diye konuştu.

 

 

HOLLANDA’NIN YAPTIĞI BÜYÜK BİR HATADIR

Hollanda ile yaşanan krize de değinen Ertan Sütçü; “Hollanda’nın Dışişleri ve Aile Bakanlarımıza yönelik takındığı tutum ve uyguladığı muamele diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hatadır. Bu hatalı tavır, sadece iki ülke arasında oluşacak bir problem olarak kalmayacak, çok daha büyük problemlere sebebiyet verecek bir mahiyettedir. Biz her vesile ile AB’nin bizim için asla medeniyet projesi olmadığını, Batı’nın genelde çifte standartlı olduğunu dile getiriyoruz. Tarih, Batı âleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir” dedi.

 

“AVRUPA’NIN TUTUMU SON DERECE YAKIŞIKSIZDIR”

Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik tavırlarına dair son günlerde bazı Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik hayretler verici tavırlar takındığını söyleyen Ertan Sütçü, “Avrupa’nın tutumu son derece yakışıksızdır. Özellikle Hollanda’nın Dış İşleri ve Aile Bakanlarımıza yönelik takındığı tutum ve uyguladığı muamele diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hatadır. Bu hatalı tavır, sadece iki ülke arasında oluşacak bir problem olarak kalmayacak çok daha büyük problemlere sebebiyet verecek bir mahiyettedir. Biz Hollanda’nın bu tavrı neden takındığını bilmiyoruz. Elbette kendileri açısından bu tavrın bazı nedenleri vardır. Ancak ne sebeple olursa olsun takındıkları bu tavrı doğru bulmadığımızı ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca Hollanda Hükümetini bu hatalı tavırdan biran evvel dönmeye ve bu hatasını telafi edecek adımları atmaya davet ediyorum. Zira Hollanda Hükümeti mevcut yaklaşımı ile ne elde etmek istiyorsa bilmeli ki, bu yaklaşımlar çok farklı ve genelde beklenenin aksine neticeler doğurabilir” diye konuştu.

 

MESELELER AKL-I SELİM İLE ÇÖZÜLÜR

Sorunların akl-ı selim ile çözülmesi gerektiğini vurgulayan Ertan Sütçü, “Hollanda’nın, bu yakışıksız ve derin problemlere sebebiyet verecek tavrını doğru bulmadığımız gibi Dış İşleri Bakanımıza yönelik tavra rağmen başka bir bakanımızın aynı gün Hollanda’ya gitme hususunda ısrarını da doğru bulmuyoruz. Zira bu ısrarcı yaklaşım bırakın diplomasiyi, kişisel münasebetlerde bile şahsiyeti zedeler ve oluşmuş krizi daha da derinleştirir. Hükümet temsilcilerinin ülkemizi böyle bir duruma sokmaya sebebiyet vermelerini de tasvip etmiyoruz. Devlet yönetimi bilgi, hikmet, sağduyu ve akl-ı selim gerektirir. Bu itibarla devleti yönetenlerin hamasi konuşma ve duygusal tavır alma hakları yoktur. Attıkları adımlar, sadece kendilerinin şahsi ve siyasi tutumlarına tesir etmez.  Bunun çok ötesinde etkileri olur ve bu durum büyük bir sorumlulukla hareket edilmesini zaruri kılar. Bu çerçevede gerek ülkemiz gerekse Avrupa ülkeleri yöneticilerini akl-ı selimle hareket etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

D-8 HAREKETE GEÇİRİLMELİDİR

Hollanda’da yaşanan krizin ardından AB üyeliği silbaştan ele alınmalı gerektiğini ifade eden Sütçü, “Bu meseleyi ifade ederken şunu da belirteyim ki, biz her vesile ile AB’nin bizim için asla medeniyet projesi olmadığını, batının genelde çifte standartlı olduğunu dile getiriyoruz. Tarih, Batı âleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemizin bu tavırlara karşı duruşu ancak şahsiyetli bir dış politika anlayışı ile engellenebilir. Bu yaşananlar AB ile üyelik görüşmelerimizin silbaştan ele alınmasını gerektirecek kadar önemli olduğu kanaatindeyiz. Öte yandan ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Yapılan İlçe Divan Toplantısı çiğköfte ikramı ile sona erdi.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.