Doğa Yürüyüşçüsü İnegöl'de Savaş Uçağı Enkazı Buldu!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Doğa Yürüyüşçüsü İnegöl'de Savaş Uçağı Enkazı Buldu!
#İnegöl | Haber Merkezi
28 Mar 2024 / Per 14:47
/ 10.084 Kez Okundu
| |

Sosyal medya hesapları üzerinden doğa yürüyüşü ve kampçılık paylaşımları yapan Adem Balı, yaptığı son paylaşımla dikkatleri üzerine çekti. Kullanıcı, yeni bir doğa yürüyüşü rotası ararken harita üzerinde savaş uçağı enkazına denk geldiğini iddia etti.


İddialarını video ve fotoğraflarla destekleyen kullanıcı, enkazın kime ait olduğuna dair de bir paylaşım yaptı. İddiaya göre enkaz, 21 Ekim 1981 tarihinde vefat eden Hava Pilot Yüzbaşı Sabahattin Çulha'nın kullandığı savaş uçağına ait. Kullanıcı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Kıran yayla üstünde   /   1981 askerî uçak enkazı İnegöl etiketsiz paylaşmayın Sabahattin ÇULHA’nın liderliğinde üç uçaktan oluşan 191’inci Filo Komutanlığı uçucuları da geçişlerini güzel bir şekilde yaptılar ve Eskişehir-Tavşanlı rotasını uçarak Balıkesir’e inmeyi planladılar. Ancak hava oldukça kapalıydı. Görerek şartlarda bu rotayı uçmaları mümkün değildi. Bu nedenle kuzeyden, Uludağ civarından Balıkesir’e yaklaşmaya karar veren Yüzbaşı Çulha, kolundaki iki uçakla birlikte, üçlü kol halinde Uludağ istikametine yöneldi. Asgari emniyet irtifasını hesaplarken muhtemelen yanlış bir hesap yapmış olmalı ki, kısmen bulutlarla kaplı Uludağ’ın eteklerinden geçerken önlerine çıkan hesapsız bir tepeye Çulha Hoca’nın uçağı çarptı. Lider uçak tepeye çarparken, kolundaki iki uçak son anda yukarıya doğru çekerek, tepeye çarpmaktan kurtulmayı başardılar. Hiç hesapta yokken, Çulha Hoca Uludağ’ın eteklerinde, Kuzu Yatağı mevkiinde şehit oldu. O Cumhuriyet Bayramı, hepimize zehir oldu. Ertesi gün Balıkesir’de düzenlenen cenaze töreninin ardından, Çulha Hocayı ebedi istirahatgâhı Kadifekale Şehitliğine defnettik.Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.