Doğalgaz zammı İnegöllülerin faturalarına nasıl yansıyacak?

Önceki doğalgaza gelen %14,90 ve Ağustos ayı başında gelen %14,97’lik zam sonrası, %32’lik zam faturalara nasıl yansıyacak.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
02 Eyl 2019 / Pzt 18:19 |
/ 3.582 Kez Okundu
| |
30 gün içinde doğalgaza 2 kez gelen ve toplam %32’lik zam faturalara nasıl yansıyacak. Son faturaları Temmuz ayında gelen İnegöllüler, zammın Eylül ayında yansıyıp yansımayacağını merak ediyor.
Doğalgaza Temmuz ayında %15, Ağustos ayında %15 olmak üzere 1 ay arayla toplamda %32,25 zam yapıldı. 1 Eylül’den geçerli zamlarla Temmuz öncesi 100 TL faturası gelen kullanıcıya, aynı m3 için artık 132 TL fatura gelecek.
 
DÜŞÜK KULLANIM NEDENİ İLE FATURA GÖNDERİLMEDİ

Yaz aylarında doğalgaz kullanımının azalması nedeni ile İNGAZ abonelerine Ağustos ayında doğalgaz faturası göndermedi. Son faturayı Eylül ayında alan İnegöllüler Eylül ayında nasıl bir fatura geleceğini merak ediyor.
 
Konuya ilişkin İNGAZ’dan aldığımız bilgilere göre 60 günlük süre içerisinde kullanılan m3, 60 güne bölünerek; zamlar ilgili günlere dağıtılacak. Böylece vatandaş, Temmuz ayındaki kullanımını Eylül fiyatıyla ödemeyecek.

FATURADAKİ BEDELİ DÜŞÜRMEK ELİNİZDE

Doğalgazı verimli bir şekilde kullanmak, abonelerin elinde. Isınma ve sıcak su temini şeklinde sıralanan ana başlıklar ise şu şekilde;

ISINMA

- Evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklanır. Bina yalıtımı yaptıranlar yüzde 40 tasarruf ederler.
- Isı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar.
- Pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlar. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.
- Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Ayrıca can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olur.
- Doğalgazın tam olarak yakılabilmesi ve eksik yanmanın önüne geçilebilmesi için, yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekir. Bu da tasarrufa etki eden bir unsurdur.
- Geceleri perdelerin örtülü olması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin kapamamasına dikkat etmek gerekir.
- Radyatörlerin önünü ve üzerini koltuk, eşya, saksı ve mobilyalarla kapatmamak gerekir.
- Bina yalıtımı yaptırılamıyorsa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar.
- Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı (termostatik) vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlar.
  
SICAK SU TEMİNİ

- Cihazın sıcak su ayar düğmesi varsa 40-42°C’ye ayarlamak gerekir. Böylece suyu soğutmak için yeniden soğuk su kullanmaya gerek kalmaz.
- Evden uzun süre uzak kalınacaksa, cihazı pilot kullanımda tutmak yerine kapatmak gerekir.
- Bulaşık makinesinin tam dolu olarak çalıştırılması gerekir.
- Sıva üzerinden döşenmiş sıcak su borularını izole ettirmek doğalgaz tasarrufu sağlar.
 

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.