Dolar düştü, fiyatlar düşecek mi?

Mobilya sanayisinde, doların yükselmesi ile beraber hammadde fiyatlarında artış olurken, doların 5.5 TL seviyelerine gerilemesi sonrası yapılan zamların geri çekilip çekilmeyeceği merak konusu oldu.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
18 Eki 2018 / Per 16:06 |
/ 43.133 Kez Okundu
| |
Döviz kurlarındaki artış sonrası İnegöl’de bulunan hammadde tedarikçileri ham madde fiyatlarına zam yapmıştı. Özellikle doların artışı sonrası ise birçok tedarikçi ürün vermeyi kesmiş ve üreticilerin tepkisine neden olmuştu.
 
Mobilya sanayisinde üreticilere artan kur nedeniyle fiyatların yukarı çekildiği açıklanırken doların 5,5 TL seviyesine düşmesi sonrası ham madde fiyatlarında indirim yapılması bekleniyor.
 
Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, yaptığı açıklamada, geçen 2-3 ay içinde döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle satıcı ve sağlayıcıların fiyatlarını, yeni duruma göre ayarlayarak artırdığını söyledi.
 
Yılmaz, zamların açık ve gizli şekilde yapıldığını vurgulayarak, bu arada fırsatçılar ve stokçuların da bir şekilde bu durumu lehlerine çevirmeye çalıştığını ifade etti.
 
Devletin bu konuda denetimlerinin sürdüğünü ve çalışmaları takdir ettiklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"Şimdi ise yeni bir durumla karşı karşıyayız. 7 liranın üzerine çıkan dolar 5,5 liraya doğru gerilemeye başladı. Tüketiciler olarak merak ediyoruz; zam için pozisyon alan satıcı ve sağlayıcılar, dövizin düşmesiyle indirime gidecekler mi, gitmeyecekler mi? Şu an tüketicilerimizin acil beklentisi bu konuda. Bu ağır zam yükünün hafifletilip, hafifletilmeyeceği ve bunun bir nebze de olsa tüketicinin sırtından alınıp alınmayacağı konusunu tüketici dikkatle izlemektedir."
 
TÜKETİCİLER SOSYAL MEDYADA İNDİRİM İSTİYOR
 
Yılmaz, dövizdeki düşüşün tüketiciler tarafından yakından izlendiğini ve sosyal medyada en fazla konuşulan konuların başında geldiğini vurgulayarak, "Tüketiciler net bir şekilde indirim bekliyor. Dövizdeki bu düşüşün tüketici fiyatlarına yansımasını istiyor." dedi.
 
Tüketicinin en temel ihtiyaçları olan ekmek, su, elektrik, doğal gazı da içine alan tüm ürünlerin fiyatında geriye gidişin olması gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Sonuç itibarıyla piyasaya sunulan tüm mal ve hizmetler üzerinden zam görmüş olan kalemlerde bir indirim olup olmayacağı konusunda tüketici dikkatli olarak piyasayı izlemektedir." ifadesini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.