Ekim ayında İnegöl’de 423 daire satıldı

İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravci TUİK’in aylık satış rakamlarını açıklanmasından sonra İnegöl’de ki aylık konut satış rakamlarını değerlendirdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
21 Kas 2019 / Per 14:54 |
/ 1.414 Kez Okundu
| |
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı yaptığı değerlendirmede;

İnegöl mobilya da olduğu gibi emlak sektöründe de Türkiye’nin incisi Ekim ayında toplamda 423 adet daire satılmış. Türkiye genelinde çoğu şehir faiz indirimi gelmesine rağmen senelik yüzdesel artış gösteremezken şehrimiz de 2019 yılının ilk 9 ayında 2576 daire satışı gerçekleştirildi. Bu da aylık ortalama 286 adede denk gelmekte. 10. cu ayda ise 423 adet satılmış bu da aylık ortalamanın 137 daire üstünden, oran olarak %48 gibi bir artış göstermiş. Geçen ay 432 satış rakamı gelmişti. 9 daire gerilese de bu rakam çok problemli değil.

Yaptığımız her açıklama da faiz indirimi yapılmasını istiyorduk. Faiz indirimi yapıldıktan sonra konut satışları ciddi anlamda arttı. Bu durumda da piyasa da hemen her sektörde hareketlilik başladı. Biz 1 daire satıyoruz vatandaş o daireye taşınırken beyaz eşyasını, perdesini, mobilyasını, halısını, kilimini, mutfak gereçlerini yeniliyor ve bu durum piyasanın çarklarını döndürmeye başlıyor. Emlak müşavirleri olarak müşterimize en iyi hizmet verip konut edilmelerini sağlayarak rızkımızı kazanıyoruz. Bu esnada katma değeri yüksek olan sektörün, Türkiyemizin ekonomisine yaptığı katkı da işimizi daha yüksek motivasyon ve gurur ile yapmamızı sağlıyor.

Bunun yanında üzülerek belirtmek isterim ki geçtiğimiz 1 buçuk 2 yılda konut üretiminde farklı nedenlerle oluşan yetersizlik şu günlerde stoklarında tükenmesi ile müşterilerin aradığı şartlarda konut sunamama sıkıntısını oluşturdu. Yetersiz üretimden oluşan bu açık daha da büyümeden niyeti olan herkesi konut almaya davet ediyorum.

Ayrıca Türkiye de 2020 yılında çok daha pozitif bir ortamda olacağını tahmin ediyorum. Ulusal finans kurumların Türkiye piyasaları için olumlu konuşmaları sonrası piyasalara yabancı sermaye girişleri artmakta. Böyle olunca da gelecek yıl ekonomik verilerle birlikte faiz indirimlerinin devam edeceğini düşünüyorum.

Piyasaların daha da hızlanması adına İnegöl’ümüzde uygun fiyatlı konutların üretilebileceği yeni alanlar ve konut ve mevduat faiz oranlarını hızlı bir şekilde düşürülmesini sıcak paranın ekonomiye girişinin artmasını temenni ediyoruz.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.