Elektrik tasarrufunun püf noktalarını anlattı

Elektrik Mühendisleri Odası İnegöl Temsilcili Başkanı Onur Metinbaş, verimli enerji kullanımı ve tasarruf yöntemlerini anlattı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
14 Oca 2022 / Cum 18:26 |
/ 3.361 Kez Okundu
| |
Metinbaş şunları söyledi; "Günümüzde  enerjiye ulaşmak en doğal insani  ihtiyaçtır. Ekonomik, sosyal kalkınma ve insanca yaşam için güvenilir, ucuz ve temiz enerji arzı günümüzün en önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır.                                                                                                           
Ülkemizin enerji kaynak çeşitliliği dikkate alındığında, özellikle fosil kaynaklı yakıtlar dediğimiz petrol ve doğalgaz kaynakları açısından dışa bağımlı bir görüntü oluşmaktadır.
 
Enerji üretiminde dışa bağımlı bu görüntü, enerji maliyetlerini de artırmaktadır. Bunun anlamı öz kaynaklarımızın dışa aktarımı demektir.
 
Her yıl Ocak ayının ikinci pazartesi gününde başlayan "Enerji Tasarrufu Haftası" etkinlikleri kapsamında  Elektrik Mühendisleri Odası İnegöl Temsilciliği olarak enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda halkımızın ve kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.
 
Enerji tasarrufu, enerjiyi kullanmamak ya da kısıtlı kullanmak değil, enerjiyi VERİMLİ kullanmaktır.
 
Enerji  verimliliği,  binalarda  yaşam  standardı  ve  hizmet  kalitesinin,  endüstriyel  işletmelerde  ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması anlamını taşır.
 
Isıtma,  aydınlatma  ve  ulaşım  ihtiyaçlarımızı  karşılarken,  elektrikli  ev aletlerini kullanırken, kısacası günlük  yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızdan    kısıtlama  yapmadan  aile bütçesine, ülke ekonomisine    ve    çevremizin korunmasına katkı  sağlamamız mümkündür.
 
Enerjiyi Niçin Verimli Kullanmalıyız?
En önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtların dünyada bilinen rezervleri hızla tükenmektedir.
 
Enerji  üretim ve tüketim  süreçlerinde  ortaya çıkan  sera  gazı  emisyonları  küresel  ısınma ve  iklim  değişikliğinin  en  önemli  nedenleri arasındadır.
 
Kullandığımız  enerjinin  %70‘ini  yurtdışından  döviz ödeyerek satın almaktayız.
 
Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerindendir.
 
 
Enerji  faturalarımızı  düşürmek  ve  aile  ekonomisine  katkıda  bulunmak,  ülkemizin            enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanmamız gerekmektedir. 
 
Binalarımızda, evlerimizde, yaşam alanlarımızda alacağımız bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır.
 
 
ÖNERİLER
 
Elektrikli cihazları alırken mutlaka verimlilik ve standartlara uygunluk kriterlerine dikkat etmek gerekir.(A+... sınıfı cihazlar)
 
Cihazların seçiminde ihtiyaçlarımıza uygun güç ve kapasitede tercihler yapmalıyız.
 
Cihazların kullanım alanlarına ve bakımlarına dikkat etmeliyiz.
 
Fiyat değerlendirmesi yaparken cihazın fiyatı yanı sıra tüketeceği elektrik maliyeti de dikkate alınarak cihaz tercihi yapılmalıdır.
 
Üreticisi, servisi, teknik desteği olmayan standart dışı cihazları satın almamalıyız.
 
Kullanmadığımız elektrikli cihazları mutlaka enerji düğmelerinden kapatmalıyız.
 
Aydınlatma seviyelerini ve alanlarını ihtiyacımıza göre belirlemeliyiz.
 
Aydınlatma armatürlerini seçerken birim güçte aydınlatma miktarı daha yüksek olan tasarruf ampullerini tercih etmeliyiz.
 
Yaşam alanlarımızı düzenlerken olabildiğince güneş ışığından yararlanma yollarını tercih etmeliyiz.
 
Enerji tasarrufu ve verimlilik bilincinin oluşturulması sürecinde öncelikle  eğitim sistemimizde çocuklarımıza bu bilinci kazandırmalı ve yaşam boyu eğitim felsefesiyle TASARRUF VE VERİMLİLİK hayatımızın önemli bir sloganı olmalıdır.
 
Unutmayalım ki en ucuz enerji, kendi öz kaynaklarımızla ürettiğimiz ve verimlilik  prensibiyle tasarruf ettiğimiz enerjidir."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.