Emekliye zam yapılsaydı seçim sonucu ne olurdu?

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Emekliye zam yapılsaydı seçim sonucu ne olurdu?
#İnegöl | Haber Merkezi
12 May 2024 / Paz 13:51
1 dk okuma / 2.072 Kez Okundu
| |

CHP'nin yüzde 37.7 ile birinci parti çıktığı 31 Mart seçim sonuçlarında emekli maaşlarına zam yapılmamasının etkisine dair anket yapıldı. Metropoll araştırma şirketi 2 binden fazla kişiye 'Emekli maaşına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?' diye soruldu.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti ikinci parti konumuna gerilerken, sonuçlarda emeklilerin tepkisinin etkili olduğu yorumları yapıldı.

"İDDİALI SÖYLEMLERDE BULUNANLAR DİKKATLİ OLMALI"

Metropoll araştırma şirketi bu konuda bir anket yaptı. İktidarın emeklilere beklediği zammı yapmamasının 31 Mart yerel seçim sonuçlarına etkisini ölçen anketi Metropoll'un kurucusu Özer Sencar, "Ne CHP'nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AK Parti'nin şok edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar dikkatli olmalılar" diyerek paylaştı.

"HAYIR" DİYENLERİN ORANI YÜZDE 45,9'DA KALDI

Anket, 17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirildi. Ankette, katılımcılara, "Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?" sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 48,2'si "evet, çıkardı" dedi. "Hayır, çıkmazdı" diyenlerin oranı ise yüzde 45,9'da kaldı. Yüzde 5,9'u ise "fikrim yok/cevap yok" dedi.

Ankette, bu yanıtların partilere göre analizi de yer aldı. Buna göre, AK Partililerin yüzde 66'sı "evet" yanıtı verdi. CHP'ye oy verenlerde ise bu oran yüzde 38,2. Diğer partilerde "Zam yapılsaydı AK Parti birinci parti çıkardı" görüşünde olanların oranları şöyle:

MHP: Yüzde 62.7

DEM Parti: Yüzde 31.6

İYİ Parti: Yüzde 40.3

Diğer partiler: Yüzde 54.9

Protesto: Yüzde 41

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.