Esenköy’de gergin saatler

BUSKİ’nin mahallede bulunan kaynaktaki suyun Yeniceköy Mahallesine borularla taşıma çalışmalarına vatandaşlar aylarca karşı çıkarken, çalışma jandarma eşliğinde başladı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
16 Oca 2020 / Per 15:11 | Son Güncelleme: 16 Oca 2020 / Per 13:31
/ 13.165 Kez Okundu
| |
Jandarma eşliğinde Esenköy Mahallesine giden BUSKİ ekipleri, kaynak suyunu Yeniceköy Mahallesine taşıyacak boruları döşemeye başladı. 

Jandarma ekipleri de çalışmanın yapıldığı alanda güvenlik önlemi aldı. Toplanan vatandaşlar çalışmanın başlamasına tepki göstererek, kendilerine dahi yetmeyen suyun verilmemesini istedi. 

Mahalle sakinleri tarımsal ve içme su ihtiyacının ancak %20’sine yettiği ve bunun bilirkişi raporu ile sabit olduğunu belirttiler.

Ellerindeki son su kaynağını bırakmak istemeyen mahalle sakinleri BUSKİ’ye tepki gösterdi. Mevcut kaynağının kendilerine yetmediğini ifade eden mahalle sakinleri, son kaynağında ellerinden alınması durumunda mahallede hayvancılığın ve tarımın bitme noktasına geleceğini aktardılar. 

Suyun kaynağından alınmasını istemeyen vatandaşlar, suyun baskıyla alındığını belirterek, Yeniceköy Mahallesinin su ihtiyacının olmadığını iddia etti. Vatandaşlar suyun su fabrikası kurmak için alındığını ileri sürdü. 


Çalışmanın yapıldığı yere gelen Ahmet Zeren, “Ayıpınar su kaynağındaki su alınırsa içecek dahi suyumuz kalmayacak. O zaman bu mahalleyi kapatsınlar. Su az, ikinci kata su çıkmıyor. Önce sulama göleti yapsınlar.” dedi. 

Mahalle sakinlerinden Zahit Acar ise “Suyumuz gidiyor. Suyumuz gittiğinde canımız gider. Bizim her şeyimiz bu su. Su fabrikaları kaynak sularını kuruttu. Yeniceköy Mahallesinin su ihtiyacı yok. Allah bilir bu su nereye gidecek.” diye konuştu. 

Mahalle sakinlerinden Kasım Bayram da “Tek su kaynağımız var. Bu kaynak bize Sayıştay’ın kararı ile verildi. BUSKİ bunu nasıl bozabilir? Elimizdeki kaynak suyunun alınmasını istemiyoruz. Canımızı almasınlar.” dedi.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
hasan / 17 Oca 2020 / Cum 18:57
Beter olun. 2 bidon suyu kıskanıyordunuz. 1 bardak suya muhtaç olursunuz işallah.