Evi Olanlar Dikkat! Son 9 Gün

Emlak vergisi ödemeleri 2 taksit halinde yapılıyor. Söz konusu vergide ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı sonunda sona erecek. Emlak Vergisi, Büyükşehirlere bağlı yapılar için yüzde 100 oranında zam uygulanıyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
21 Kas 2015 / Cmt 11:20 |
/ 3.154 Kez Okundu
| |

Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım itibarıyla başlamıştı. Ödemeler 30 Kasım Pazartesi günü mesai bitimiyle sona erecek.

'1319' sayılı kanun gereğince taşınmazlar için geçerli ve sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödenen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 1 Haziran itibarıyla başlamış, o ay içinde sona ermişti.

EK SÜRE YOK

Devlet tarafından herhangi bir ek süre verilmediği takdirde emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım mesai bitiminde sona erecek. Eğer 10 gün içinde emlak vergisi ödemelerinizi yapmazsanız gecikme zammı uygulanıyor. Bu zam her ay için yüzde 1.4 olarak belirlendi.

CEZASI VAR

'Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'nci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde, aynı kanun hükümleri kapsamında idarece tarh edildiği gibi vergi ziyaı cezası da kesiliyor' Bunun yanı sıra idarece yapılan tarhiyata vergi ziyaı cezası kesimi yapılıyor. Kesilecek ceza tutarı da ziyaa uğratılan emlak vergisinin bir katı olarak hesaplanıyor.

BU NOKTA ÖNEMLİ

Emlak vergisi ödemeleri belirlenen farklı oranlarla ödeniyor. Peki bu oranlar neye göre belirleniyor? Öncelikli mesele büyükşehir belediyesine bağlı olup olmamanız. Eğer bir büyükşehir belediyesinde emlak vergisine tabii alan için daha pahalı bir tutar öderken, büyükşehire bağlı değilseniz daha düşük bir ödeme yapıyorsunuz. Büyükşehire bağlı yapılar için yüzde 100 oranında zam uygulanıyor.

MÜLKİYETE GÖRE FARKLI ÖDEME

Sadece bu da değil ev, arsa, arazi ve iş yeri sahiplerinin her sene ödeme zorunluluğundaki emlak vergisinde bir taşınmazın birden fazla sahibi varsa ödemeler bu sefer mülkiyet türüne göre farklılık gösteriyor.

Bir bina ya da arazide paylı mülkiyet halinde malik olan hisseler oranında mükellef kabul ediliyor. Eğer elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

ÖDENECEK ORANLAR

Mevcut durumlarda yapacağınız ödemeler konutlar için binde 2, işyeri seçenekleri için binde 4, arsa vasfındaki taşınmazlar için binde 6 ödenirken araziler için ise binde 2 oranında vergi ödeniyor. Ancak büyükşehir sınırları içinde olmayan binalar için binde 2, meskenler için binde 1, araziler için binde 1 ve arsalar için ise binde 3 oranında ödeme yapılıyor. Artık ödemeler de çok kolay bir şekilde yapılıyor. 2015 emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinde söz konusu yapı belediye sınırlarına bağlıysa o belediyeden ödeme yapılıyor. 'e-belediye' sistemine bağlıysa ödemeler ise internetten yapılıyor. Bunun yanı sıra PTT'den de ödeme yapabiliyorsunuz.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.