Hamzabey OSB arsa fiyatları tartışması sürüyor: Esnaflar sessizliğini bozdu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
 Hamzabey OSB arsa fiyatları tartışması sürüyor: Esnaflar sessizliğini bozdu
#İnegöl | Haber Merkezi
16 Eyl 2023 / Cmt 17:40
3 dk okuma / 9.592 Kez Okundu
| |

İnegöl Yerel Esnaf Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Ongan, Hamzabey OSB arsa fiyatları tartışmasında sessizliğini bozdu. Ongan, arsa fiyatlarının zamma rağmen ucuz olduğunu belirterek, sanayicilerin itirazına anlam veremediğini söyledi.

Ongan, "Biz yerel esnaflar olarak gıda depoları ve lojistik merkezleri gibi alanlara ihtiyacımız var. Serbest piyasada fiyatlar çok yüksek. Hamzabey OSB'de ise bu araziler uygun fiyatlarla tahsis ediliyor. Eğer Hamzabey OSB Yönetimi gerekli adımları atarsa, bu fiyatlardan arsalara talip olacağız" dedi.
 
Ongan, arsaların belirli bir süre satılabilmesinin de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayacağını belirterek, "İnegölümüz her geçen gün büyüyen dinamik bir ticari ortama sahip. Bu şehirde yalnızca belli başlı sektörlerin bina ve arazi ihtiyacı yok" diye konuştu.
 
Hamzabey OSB yönetimi, yeni etaplar için arsa fiyatlarına %100 zam yapmıştı. Bu zam, sanayicilerin tepkisine neden olmuştu. Sanayiciler, arsa fiyatlarının yüksek olduğunu ve bu zamların yatırımı olumsuz etkileyeceğini savunmuştu.
 
Ongan'ın açıklamaları, Hamzabey OSB arsa fiyatları tartışmasına yeni bir boyut kazandırdı. Ongan'ın açıklamaları, arsa fiyatlarının yalnızca sanayiciler için değil, yerel esnaflar için de önemli olduğunu ortaya koydu.
 
ONGAN’IN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE;
Bilindiği üzere Hamzabey OSB yönetimi yeni etaplar için arsa fiyatlarına %100 zam yapmış, bu fiyatlar sanayicilerin yoğun tepkisine neden olmuştu. Bu arsa fiyatlarının zamma rağmen ucuz olduğunu söyleyen Bahadır Ongan, sanayicilerin bu arsa yokluğunda bu kadar yoğun itiraza anlam veremediğini belirtti. Eğer Hamzabey OSB Yönetimi gerekli adımları atarsa bu fiyatlardan arsalara talip olacaklarını da ekledi. İYEP yöneticisi Bahadır Ongan'ın açıklamaları şöyle;
 
"Son günlere Hamzabey OSB arsa fiyatları üzerinden yürütülen tartışmaları yakından takip ediyoruz. Bizler İnegöl'ün yerel esnafları olarak çok cüzi kârlarla binlerce şubeli zincirlerle mücadele ederek ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bizlerin de gıda depoları ve lojistik merkezleri gibi alanlara ihtiyacımız var. Fakat bizler için bu tip alanlar tahsis edilmiyor, serbest piyasanın insafına kalıyoruz.
 
Hamzabey OSB'de ise belirli ihtisas alanlarında üretici firmalar için alanlar açılıyor ve uygun fiyatlarla tahsisi yapılıyor. İYEP olarak bu uygulamayı sonuna kadar destekliyoruz. Üreticinin böyle teşviklerle desteklenmesi ekonomik istikrar için son derece elzem.
 
Fakat gündemi takip ettiğimiz kadarıyla öğrendik ki dönümü 2 Milyon ? den bu arazilerin şehrimizin medhar-ı iftiharı üretici firmalarımıza pahalı gelmiş.
 
Bizler kendimize çeşitli ihtiyaçlar için arazi arıyoruz. Serbest piyasada fiyatlar bunun çok misli üzerinde. Hatta sarı renkli sitede  gördüğümüz kadarı ile Hamzabey OSB de açıklanan değerin  kat kat üstünde satılıyor.
 
Eğer Hamzabey OSB Yönetimi bu konuda gerekli adımları atar ve düzenlemeleri yaparsa, cüzi kârlarla ayakta kalmaya çalışan yerel esnaflar olarak bizler bu arazilere belirlenen fiyatlardan ve belirlenen ödeme koşullarıyla  talip oluruz.
 
Hatta bu tür arsalara belirli bi yıl  satılamaz konursa gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve rant olayı da ortadan kalkar .
 
İnegölümüz her geçen gün büyüyen dinamik bir ticari ortama sahip. Bu şehirde yalnızca belli başlı sektörlerin bina ve arazi ihtiyacı yok.
Hamzabey OSB olmasa bile idarecilerimizden bizler için de bu tarz teşvikler beklediğimizi buradan ifade ediyorum. Şehrimiz ve ülkemiz için istihdam ve katma değer yaratmaya var gücümüzle devam edeceğiz. Şehrimizin tüm bileşenlerine hayırlı işler diliyoruz."

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.