Hayvan pazarı sakinleri ilkel ortamda yaşıyorlar

Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu yaptığı açıklamada hayvan pazarında üreticilerden alınan paranın karşılığı verilmediğini hayvan pazarı sakinlerinin ilkel bir ortamda yaşamaya mahkûm edildiğini ifade etti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
25 Tem, 2020 / Cmt 12:37 | Son Güncelleme: 25 Tem, 2020 / Cmt 12:38
/ 12.289 Kez Okundu
| |
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu Mesudiye Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarını ziyaret etti.
Eroğlu yaptığı ziyarette hayvan pazarı sakinleri ile istişare yaptıklarını ve burada Pazar sakinlerinin mağdur edildiğini ilkel bir ortamda yaşamaya mahkum ettiklerini belirtti.
Eroğlu yaptığı açıklamada “Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı öncesinde geçtiğimiz günlerde Mesudiye Mahallemizde kurulan hayvan pazarında incelemelerde bulunduk. Yaşanan sorunlarla ilgili yerinde tespitler yaptık. Şimdi bu tespitlerimizi sizinle paylaşmak istiyorum.”

HAYVAN PAZARININ YERİ YANLIŞ
“Öncelikle hayvan pazarının Mesudiye mahallesinin yanında kurulmasını, başından beri yanlış kabul ettiğimizi belirtmek istiyorum. Özellikle yaz aylarında mahalle sakinlerinden koku ve sinek sebebiyle ciddi şikayetler gelmekte. Yine bayramın birinci günü mahallenin tamamında ciddi bir trafik sorunu yaşanmakta. Aslında İnegöl’ü idare eden yetkililer de bu durumun farkında. “7 SENEDİR MÜJDE VERİLİYOR AMA PAZAR YAPILMIYOR
“Bu sebeple her sene kurban bayramı öncesinde “İnegöl’e yeni hayvan pazarı müjdesi” haberlerini duymaya devam ediyoruz. 2013 yılı kurban bayramı öncesinde belediye başkanı Sayın Alinur AKTAŞ’ın yaptığı açıklama da artık seneye hayvan pazarının yeni yerinde olacağını ifade etmişti. Ancak ne ondan sonraki sene ne de aradan geçen 7 sene sonra hiçbir değişiklik olmadı. “

ALINAN PARANIN KARŞILIĞI VERİLMİYOR
“27 dönüm alana kurulu hayvan pazarında bu sene 201 kotra kiralama usulüyle kullanıma sunuldu. Hayvan besicilerinden aldığımız bilgilere göre kotra başı 2.000 TL ile 3.500 TL arasında fiyat ödenmiş. Yani ortalama olarak hesap edersek İnegöl Belediyesi 20 gün için besicilerden 500.000 TL civarında para almakta. Bunun dışında civar il ve ilçelerden de pazara getirilen hayvanlardan da kotralar dışında hayvan başı 10 TL gibi rakamlar alınmakta.”

ALINAN PARALAR BURANIN HİZMETİNE HARCANMIYOR
“Peki bu ödenen miktarın karşılığında hayvan besicileri nasıl bir hizmet alıyor diye sorduğumuzda dertlerini bir bir sıralıyorlar. Gördüğünüz gibi 201 kotralı hayvan pazarında kotraların çoğu açık alanda bulunuyor. Besiciler kotraların üzerini kendi imkanlarıyla örtüyorlar.  Kotraların zeminine betonu kendi imkanlarıyla döküyorlar. Hayvan yemliklerini bile kendi imkanlarıyla yapıyorlar. İnegöl gibi bir yerde kotralarda çeşme bulunmuyor. Su ihtiyacı depolarla veya uzatılan hortumlarla karşılanıyor. Konaklama ise tamamen ilkel yöntemlerle, derme çatma çadırlarda yapılıyor. Ortalama 300 – 400 kişinin bulunduğu hayvan pazarında sadece üç tane duş kabini var. Bu kabinlerin durumu ise içler acısı. Tuvaletlerin durumu da aynı şekilde. Pazar yerinde herhangi bir altyapı yok. Yağmur suyu giderleri bile mevcut değil. Sadece yürüme yollarına çakıl serilmiş durumda. Yine Pazar alanında sadece bir noktada hayvan yükleme rampası mevcut. Bu durum da özellikle bayram günü pazarı adeta çilehaneye dönüştürmekte.”VERDİKLERİ PARANIN KARŞILIĞINI İSTİYORLAR
“Besicilerin talepleri ise açık. Modern bir Pazar alanı istiyorlar. Verdikleri paranın karşılığını istiyorlar. Gerekirse daha fazla para verelim ancak insanca çalışalım istiyorlar. Bu sebeple biz de başta İnegöl Belediye Başkanı olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz. Artık modern ve daha büyük kapasiteli bir Pazar alanı İnegöl’e kurulmalıdır. Pazar alanının yanına modern bir kesimhane kurulmalıdır. İnegöl’e gelen, misafirimiz konumunda olan besicilerimize iyi bir çalışma alanı oluşturulmalıdır. Pazar alanı kurulurken trafik ve yol genişliğine dikkat edilmelidir. Pazar alanını belediye hiçbir zaman gelir kaynağı olarak görmemelidir. Hayvan pazarından elde edeceği gelirin tamamını yine hayvan pazarının geliştirilmesi için harcamalıdır.

YİNE BAŞKA BİR SENEYE KALDI
“Değerli İnegöllüler. Özetle ifade edecek olursak her sene yapılacak diye müjdesi verilen yeni hayvan pazarımız yine başka bir seneye kaldı.  Bu yıl da İnegöl Belediyesi hayvan pazarı noktasında maalesef sınıfta kaldı. Bir daha böyle sıkıntıların yaşanmayacağı bir kurban bayramı yaşamak temennisiyle şimdiden tüm ilçe halkımızın Kurban Bayramını tebrik ederim.”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Hamza / 25 Tem, 2020 / Cmt 16:45
Saadetin dışındaki tüm partiler toplumun derdini dinler. Ama sadece Saadet partililer insanların dertlerine çözüm bulup yaparlar. Uyan ey millet uyan.