Hazırlığınızı yapın! Doğudan canavar geliyor

Ocak ayının ortalarına gelinmesine rağmen havaların mevsim normallerinin bir hayli üzerinde seyretmesi vatandaşları 'Kar ne zaman yağacak?' sorularına yöneltirken, meteorolojik kaynaklardan yanıt gecikmedi. Lodosun etkisiyle ısınan havanın 24 Ocak'a kadar devam edeceğini ancak sonrasında havaların soğumaya başlayacağını kaydeden uzmanlar, özellikle Şubat ayında 'Canavar' olarak nitelendirdikleri karlı sistemin etkili olacağını ifade ediyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
18 Oca 2023 / Çar 10:05 |
/ 22.470 Kez Okundu
| |
Rüzgar: Rüzgarın; Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Aydın, Bilecik, Bolu, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sakarya, Uşak, Yalova ve Düzce için sarı kodlu uyarı yapılırken Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ için turuncu kodlu uyarı yapıldı.

"24 OCAK'TAN İTİBAREN HAVALAR SOĞUMAYA BAŞLAYACAK"

Hava uzmanı Kerem Ökten, "3 gün boyunca lodos ile havalar ısınacak. 24 Ocak'a kadar devam. Sonra havalar soğumaya başlayacak. Ay sonu gücü ve etki alanı henüz netleşmeyen bir karlı sistem var. Takibini hep beraber yapacağız..." ifadelerini kullanmıştı.

"ŞUBAT'TA DOĞUDAN BİR CANAVAR GELEBİLİR"

Ökten bugün yaptığı bir paylaşımda da "Ay sonu karlı sistemini takibe devam ediyoruz. Aşağıdaki Stratosfer. Bunu takip etme sebebim; Şubat'ta doğudan bir canavar gelebilir. Onun kesinleşmesi olayı. Mavi yuvarlak kutbun merkezindeyken soğukları hapsediyordu. Kırmızı maviyi öldürdüğünde kutuptaki soğuklar dışarı çıkacak" dedi.

PROF. DR. ŞEN: KAR YAĞIŞI İÇİN AY SONUNU BEKLEYECEĞİZ

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de bu haftaya Avrupa'ya kar geleceğini ifade ederken Türkiye tahminlerini şu sözlerle paylaştı: "Bizde bu hafta yağmurda batıda 1-2 gün. Türkiye ye kar yağışı için ay sonunu bekleyeceğiz."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Hakan / 19 Oca 2023 / Per 00:16
Sayin prof diğer porofosörler gibi sallamiş onlarinki tutmadi zaten yağiş için 90 bin camide dualar yapildi o nedenle atmasyonu tutabilir gaipten kimse haber alamaz sadece radar ve uydu görüntülerinden ancak tahminde bulunulabilir bazi kendini bilmezleri kesin konuşmalari vardi şimdi hiç biri piyasada yoklar rezil oldular Rabbimize çok dua edelim yağişlar bol bereketli olsun