Hileli ürünler listesinde İnegöl’den de 1 firma yer aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. Açıklanan firmalar arasında İnegöl’de de bir firma bulunmakta.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
02 Mar 2022 / Çar 10:32 |
/ 26.063 Kez Okundu
| |
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapılan, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ile çikolataların yer aldığı, 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.
 
Açıklamada, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığı ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla, gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin, üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

İNEGÖL’DEN BİR FİRMA
Bakanlığın açıkladığı 371 firmadan 31 tanesi Bursa kayıtlı. Açıklanan listede ise İnegöl’den takviye edici gıdalar kategorisinde Aydın Savaş Gıda ve Gıda Takviyeleri Üretim San. Ve Tic. Firmasıda yer almakta. Ottoman's markası adı altında Epimedyumlu Macun içinde Sildenafil ilaç etken maddesi tespit edildi.

SİLDENAFİL NEDİR ?
tbb.org.tr’de yer alan bilgilere göre; Sildenafil, erektil disfonksiyon (ED) tedavisinde oral olarak etkili ilk ilaçtır.
 
Sildenafil, cGMP-spesifik fosfodiesteraz tip 5‘in (PDE5) oral etkili, güçlü ve selektif bir inhibitörüdür. Sildenafil, bu etkisiyle korporal düz kaslarda cGMP konsantrasyonunu arttırarak, nitrik oksitin gevşetici etkisini güçlendirir. Cinsel uyarı ile salınan nitrik oksit guanilat siklaz aktivasyonunu arttırır ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) sentezine neden olur. cGMP düz kas relaksasyonunu sağlar ve bu durum artmış arteryel akım ve korporal veno-oklüzyon ile sonuçlanır.
 
Sildenafil kullanan kişilerde vücudun diğer bölgelerinde de atardamarlarda genişlemeler olacaktır. Bu etki nedeniyle de baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. İlacın diğer yan etkileri şunlar olabilir: Görmede bulanıklaşma, midede yanma, yüzde kızarma, burun akıntısı, burun kanaması ışığa karşı hassasiyet.
 
Yan etkiler doz yükseldikçe artmaktadır.

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI LİSTEYE ERİŞMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.