Hocaköy barajında çalışmalar durdu

Ödeneğin bitmesi nedeniyle yapımı duran Hocaköy İçme Suyu Barajında 4 aydır hiçbir çalışma yapılmıyor. Çalışmanın ne zaman başlayacağı bilinmezken; yetkililer de konu hakkında sessizliğini koruyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
05 Mar 2018 / Pzt 08:22 |
/ 7.565 Kez Okundu
| |

İnegöl’ün yılın 12 ayında kaynak suyu kullanmasını sağlayacak Hocaköy İçme Suyu Barajı, ödeneğe takıldı. 2016 yılında yapımına başlanan Temelden 100 metre yüksekliğe sahip olarak kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Hocaköy İçme Suyu Barajının yapımı durdu.

4 AYDIR BEKLİYOR

4 aydır hiçbir çalışmanın yapılmadığı öğrenilirken; şantiye sahasının kapısına kilit vuruldu. Yüklenici firmanın Hocaköy barajı ile birlikte yaptığı Gemlik ilçesindeki Büyükkumla Barajı ve Karacabey ilçesindeki Yeşildere Barajı inşaatlarını tamamlamak üzere makine ve işçileri buralara götürdüğü ileri sürülüyor.

ÖDENEK SIKINTISI

Ödenek sıkıntısı nedeniyle Hocaköy içme suyu barajındaki çalışmaların ne zaman başlayacağı bilinmezken; yetkililer de konu hakkında sessizliğini koruyor.

Öte yandan barajın tamamlanması ile birlikte İnegöl merkezi ile Cerrah ve Yeniceköy ile çevre yerleşim yerlerine yıllık 28,38 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilerek, bu yerleşim yerlerinin 2060 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak.

2020'DE BİTMESİ BEKLENİYOR

Hocaköy Barajında, 3 Aralık 2015 tarihine yer teslimi yapılmış olup, fiili olarak 2016 yılı başlarında işe başlanıldı. Kil çekirdekli kaya dolgu baraj tipinde inşa edilen Hocaköy Barajı’nın toplam gövde hacmi 3 milyon 530 bin metreküp olup, temelden yüksekliği 100 metre. 18 bin 92 milyon metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak barajın 2020 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Hocaköy barajı yükseklik ve dolgu hacmi açısından Bursa’nın en büyük projesi ve Türkiye genelinde şuanda inşa halinde olan barajların içinde önemli bir yere sahip.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.