İlk toplantıya sayılı günler kaldı; Asgari ücret kaç TL olacak?

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği düzenleme için süreç hızlandı. Asgari ücret tespit komisyonu aralık ayında toplanacak. Peki asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu? İşte detaylar...

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
28 Kas 2022 / Pzt 11:41 |
/ 5.411 Kez Okundu
| |
Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücrete yapılacak artışta. Asgari ücrete bu yıl toplamda yüzde 95 artış yapıldı, 5 bin 500 liraya yükseltildi.

2023 zammı için süreç aralık ayında başlıyor. Asgari ücretlinin beklediği ücret tespit komisyonu ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirecek.

'YÜZDE 30-35 ARASI ENFLASYON BEKLENTİSİ MEVCUT'

Ekim ayı itibarıyla şu anda 15 puanlık bir fark söz konusudur. Ama kasım ve aralık aylarının enflasyonunun belirlenmesiyle birlikte 15 ile-20 puanlık bir enflasyon beklentisi de mevcuttur. Yani toplamda son 6 aylık yüzde 30 ile yüzde 35'lik bir enflasyon beklentisi mevcuttur.

Yine Merkez Bankası beklenti anketine göre son olarak 65'ten 68'e yükseltildi sene sonu enflasyonu. Ancak piyasa analistlerine göre sene sonu enflasyonu yüzde 70 ile 75 civarında gerçekleşecektir.

Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde hem sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları hem de Bakan Bilgin'in açıklamaları üzerine asgari ücretliye en az yüzde 40 bir artış yapılacaktır.

Yüzde 40'lık bir artış 7 bin 700 TL'ye, yüzde 45'lik bir artış 7 bin 975 TL'ye asgari ücreti yükseltir.

'9 BİN 500, 10 BİN LİRA GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Piyasadaki bazı yorumcular ve ekonomistlerin yapmış olduğu 9 bin 500-10 bin, 11 bin gibi asgari ücret rakamları kesinlikle gerçeği yansıtmıyor.

Zaten sayın Bakan Bilgin'in söylemiş olduğu yüzde 50 üzeri artışın gerçekçi olmadığı yaklaşımı buradan kaynaklanıyor. Bu oran üzerindeki artışlar enflasyonu tetikleyici bir duruma da sebebiyet verecektir. O yüzden burada 8 bin rakamı psikolojik bir rakam olarak gözüküyor ve özel sektör 8 bin TL fiyatını hem fiyatlamış hem de kabul etmiş durumdadır. O yüzden yüzde 50'den daha fazla artışlar gerçeği yansıtmıyor.

İŞVEREN TARAFININ ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ NEDİR?

Yüz kişi ve daha altında asgari ücretli çalıştıran işletmelerin oranı yüzde 80 civarındadır. Özel sektörde daha fazla zorlanacak ve fahiş fiyat artışlarıyla birlikte kayıt dışılığın gelecek kesim bu kesimdir. Asgari ücrete zam yapıldığında bütün alt tedarikçiler de aynı oranda zam yapmaktadır. Bu gerçekçi bir yaklaşım ve uygulama değildir. Buna ilişkin devletimizin denetim mekanizmalarını işletmesi gerekiyor. Ama bu da bir gerçek olarak karşımızdadır. O yüzden asgari ücrete yapılacak fazla bir artışın hem işletmeleri kayıt dışılığa iteceği hem de işletmeleri finansal sıkışıklığın olduğu bu dönemde zor duruma düşüreceği de aşikardır.

İşletmeler enflasyonist ortamda belli ölçüde fiyatları artırarak kendilerini koruyabilirler. Ama sabit dar gelirli ve sabit orta gelirli vatandaşlarımız enflasyon karşısında ezilmiş oldular. Kasım ve aralık enflasyonu ile beraber de yapılacak zammı daha sağlam bir şekilde tahmin edebiliriz.

İşverenin kabul ettiği makul seviye yüzde 40 ile 50 arasındaki bir seviyedir. Kimi işverenler çalışanlarına ellerinden geldiğince zam yapmak istiyor. Zaten bu tutar en düşük özel sektör tutarıdır. O nedenle işverenler serbestçe bunun üzerinde ücret politikası belirleyebilirler."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.