İnegöl Devlet Hastanesi milli yazılıma geçiş yaptı

İnegöl Devlet Hastanesi, hastane bünyesin bulunan bilgisayarlarda Türk milli işletim sistemi olan Pardus’a geçiş yaptı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Tem, 2018 / Per 17:33 |
/ 11.748 Kez Okundu
| |
“Yaşayan ve Yaşatan Hastane” mottosu doğrultusunda çalışmalarına yön veren İnegöl Devlet Hastanesi, bünyesinde hizmet veren tüm bilgisayarların işletim sistemlerini en büyük milli yazılım projesi olan tamamen açık kaynaklı ve ücretsiz “PARDUS’a” taşıyarak ülkemizin yerlileştirme ve millileştirme dönüşümüne önemli bir katkı sağladı.

TÜRKÇE KARAKTER PROBLEMİ KALKACAK
İsmini Anadolu’da yaşamış ve ara ara hala görüldüğü iddia edilen “Panthera Pardus” yani “Anadolu Parsı” kelimesinden alan Pardus işletim sistemi ile tamamen Türkçe karakterler kullanıldığı için uyum sorunu minimize edilecek.

MİLLİLEŞTİRME ADIMINI ATTIK
Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnegöl Devlet Hastanesi CEO'su Hayrettin Göçmen “Yabancı kaynaklara ödenen on binlerce dolarlık lisans ücreti ülkemizde kalacak. Ve tüm bilgilerimiz kendi güvenliğimizin kontrolü altında olup dışarıdan gelebilecek kötü niyetli yabancı erişimlere karşı korunacak. Millileştirme adına biz İnegöl Devlet Hastanesi olarak adımımızı attık.”

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.