İnegöl Tarımda Vites Yükseltti

İnegöl Belediyesi Muhtar İşleri Müdürlüğü’nün 2019 yılı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, tarım faaliyetlerinin de yönetildiği müdürlüğün ilçe tarımına yön veren çalışmalarını anlattı. Üreten Çiftçiler Kooperatifinden çiftçi eğitim seminerlerine, tarım fuarlarından festivallere çok sayıda etkinliğe imza atılan Muhtar İşleri Müdürlüğü, 2020 yılında da hayata geçirilecek projelerle yoluna doludizgin devam edecek.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
20 Oca 2020 / Pzt 16:35 |
/ 1.011 Kez Okundu
| |
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediyesi Muhtar İşleri Müdürlüğü’nün 2019 yılı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 2019 yılı Nisan ayına kadar Kırsal Hizmetler Müdürlüğü adı altında hizmet veren Müdürlük, bu tarihten sonra Muhtar İşleri Müdürlüğü adıyla hizmetini sürdürmüştü. Muhtar İşleri Müdürlüğü, aynı zamanda kırsal hizmetler anlamında da çalışmalarına devam ediyor.

SOĞUK HAVA DEPOSU İÇİN İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
Bu kapsamda 2019 yılını değerlendiren Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl tarımı adına önemli bir adım olan; üreten çiftçileri bir araya getirmek, ürünlerini depolamak, pazarlamak, paketlemek ve işlemek adına kooperatif kurma çalışmalarının başlatıldığını kaydederek; “17 Mayıs 2019 tarihinde olağan genel kurul toplantımızı gerçekleştirdik. Genel Kurulda aldığımız yetkiden yola çıkarak öncelikli olarak TKDK kurumuna soğuk hava deposu müracaatını yaptık. TKDK kurumu ile 7 Ocak 2020 günü sözleşme imzaladık ve en kısa sürede inşaat işlemlerine başlayacağız” dedi.

1100 ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ
Muhtar İşleri Müdürlüğümüzün önemli çalışmalarından biri de daha etkili ve doğru tarım için hayata geçirilen Çiftçi Eğitim Seminerleri olduğunu belirten Başkan Taban, şöyle konuştu: “Bu kapsamda İnegöl Belediyesi Muhtarlık işleri Müdürlüğü birimi olarak çiftçi eğitimine ve çiftçilerimizin karşılaştığı sorunların çözümünde rehberlik yaparak yanlarında olduk. Bu bağlamda kış aylarında çiftçilerimizin boş vakitlerini değerlendirmek, tarımdaki yenilikleri, bitki hastalık ve beslenmede karşılaşılan sorunları, Tarım Bakanlığımızın çiftçi desteklemeleri hakkında eğitim seminerleri düzenledik. Belediyemiz Muhtarlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz 2018-2019 kış eğitim seminerlerinde; 16 Mahalleden 1100 çiftçi kursiyerimize zirai ilaç kullanımı, hasat teknikleri, zirai ilaç kalıntıları, hayvan bakım ve beslenmesi, sürü yönetimi, gübreleme, kooperatifçilik ve destekleme konularında bilgilendirme yapıldı. Bu kurslarımızın en önemli noktası bu yıl düzenlediğimiz kursumuzda 135 bayan kursiyerin katılmış olmasıdır. Kurs neticesinde kursiyerlere belge dağıtım töreni ile belgeleri verildi.”

TARIM DEĞERLERİMİZ İÇİN FESTİVALLER DÜZENLENDİ
“Farkındalık yaratmak ve elimizdeki değerleri Türkiye çapında tanıtmak amacıyla İlçemizde üretilen ürünlere yönelik festivaller düzenledik. Bursa bölgesinde en çok ve en kaliteli şeftaliyi yetiştirdiğimizi, en çok yaban mersini üreten ilçe olduğumuzu, ayrıca Aralık ayı sonuna kadar ilçemizde hasadı yapılan kırmızı elmas olarak adlandırdığımız çileğimizi daha iyi tanıtmak adına festivaller gerçekleştirdik. Hem üreticilerimizden hem tüketicilerimizden olumlu tepkiler aldık.”

KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLANDI
“15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle meclis üyelerimizin de katılımıyla tarlada meyve hasadı yapan bayanlar ziyaret edilerek kadınlarımızın tarımdaki ve yaşamımızdaki önemine vurgu yapılmıştır.”

TARIM ÜRÜNLERİNİN PAZARLANMASI İÇİN GİRİŞİMLER YAPILDI
“2019 yılı başında S.S. İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurduk. Akabinde genel kurulda alınan karalar doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. TKDK kurumuna müracaat için proje ekibimizle çok kısa sürede var gücümüzle çalışmalarımızı yaparak müracaatımızı yaptık. Soğuk hava deposu müracaatımız kabul gördü. Kooperatifimizi kurmaktaki asıl hedefimiz olan Pazarlama faaliyetlerine de başladık. Bu bağlamda; İnegöl Belediyesi öncülüğünde çiftçilerimizin birlik içerisinde üretim ve pazarlama faaliyetlerini yerine getirmek adına kurulan S.S. İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifini tanıtmak, İnegöl’de üretilen ürünlerin ülkemiz ve Dünya pazarında yer almasına katkıda bulunmak adına Ankara’da Ticaret Bakanlığınca düzenlenen Kooperatifçilik Fuarında yerimizi alarak İnegöl çiftçimizi gururla temsil ettik. Yurtdışından gelen Brezilya, Rusya, Gürcistan, Hindistan ve Bosna Hersek temsilcileri ile ticari görüşmeler yaptık. Ürün taleplerini değerlendirdik. Ülkemizin önemli perakendeci kuruluşları ile bire bir görüşmeler sağlanmış, ticari ilişkilerin kurulabilmesi için gerekli alt yapılar oluşturulmuştur. Yine ülkemizin önemli catering firmaları ile ticari görüşmeler yapılmıştır.”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.