İnegöl’de kira fiyatları bir yılda %122 artış gösterdi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
İnegöl’de kira fiyatları bir yılda %122 artış gösterdi
#İnegöl | Haber Merkezi
11 Mar 2023 / Cmt 11:10
/ 11.805 Kez Okundu
| |

İnegöl’de son 12 aylık süreçte kira fiyatları %123 artış gösterdi. Bu artışa emlakçılar ve konut eksikliği en büyük etkenlerin başında oldu. Adalet Bakanlığı’nın en fazla %25 artış oranı sınırlandırılması ise İnegöl’de dikkate alınmadığı gözlemlendi.

İnegöl’de son dönemde konut fiyatları ciddi bir şekilde artış gösterirken, kira fiyatlarıda konut fiyatlarına paralel olarak artış göstermeye başladı.
Endeksa’nın verilerine göre İnegöl’de 2022 yılının Mart ayında kira fiyatları metrekare başına 19.15 TL ortalamada iken 2023 yılının Mart ayında bu rakam %123 artarak 42.70 TL’ye yükseldi.

Öte yandan uzmanlar hiçbir düzenleme ya da çalışmama olmaması durumunda 2024 yılının Şubat ayında kira fiyatlarının metrekare birim fiyatının ortalama 72 TL’ye kadar yükseleceği ortalama bir dairenin kira fiyatının 8 bin 500 TL’lere kadar yükseleceğini belirtti.
Öte yandan İnegöl’de en pahalı bölge ise Kozluca en ucuz bölge ise Çeltikçi Mahallesi oldu.

EMLAKÇILARIN KİRA OYUNU
Her hangi bir denetimin yapılmadığı İnegöl’de bazı art niyetli emlakçıkların ev sahiplerinden düşük bedellerle kiraladıkları evleri, daha yüksek bedellerle vatandaşlara kiraladıkları, bu rakamlar yüzünden de fiyat ortalamasının sürekli yükseldiği öğrenildi.

KİRALAR SÜREKLİ ARTIYOR
Konut eksikliği nedeniyle kiralık daire bulmakta zorluk çeken vatandaşlar ise yüksek bedelle daireleri kiralamak zorunda kalıyor. Yüksek bedellerle kiralanan daireler örnek gösterilerek düşük bedelli kiralık daire fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor.

SINIRLANDIRILMA GETİRİLMİŞTİ
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm, Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’na eklenecek. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor" demişti.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.