İnegöl'de mobilya sektörünün sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
16 Eyl 2023 / Cmt 13:08
/ 5.602 Kez Okundu
| |

İnegöl'de düzenlenen istişare toplantısında, mobilya sektörünün sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Toplantıya, Türkiye'nin farklı bölgelerinden 20 ilin mobilyacılar odası başkanı katıldı.

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, toplantının açılış konuşmasında, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini ele almak için bir araya geldiklerini söyledi. Ayhan, "İnegöl'ün mobilya sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu, bu nedenle sorunların çözümü için ortak hareket etmenin önemini" vurguladı.
Toplantıda, sektörün en önemli sorunlarından biri olan hammadde fiyatlarının yüksekliği ele alındı. Sektör temsilcileri, hammadde fiyatlarındaki artışın üretim maliyetlerini artırdığını ve rekabet gücünü düşürdüğünü ifade etti.
Kooperatifleşmenin sektör için önemli bir fırsat olduğu da toplantıda dile getirildi. Sektör temsilcileri, kooperatifleşmenin üretim maliyetlerini düşüreceğini ve pazar payını artıracağını belirtti.

İkinci OSB'de yer fiyatlarının yüksekliği de toplantıda gündeme geldi. Sektör temsilcileri, daha önceden belirlenen fiyatların açıklanması gerektiğini ve fiyat artışının sektörün gelişimini olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Sivas Marangozlar Odası Başkanı Rafet Raif Aydın “Değerli basın mensupları çok değerli oda başkanlarım hepiniz hoş geldiniz.  İsmim Rafet Raif Aydın, Sivas Marangozlar Odası başkanıyım.  Aynı zamanda Sivas Eski Odalar Birliği’nde yönetim kurulu üyesiyim. Aynı zamanda Denetim Kurulu başkanıyım. Ben Sivas’ta 3 tane kooperatif kurdum. Biri yapı kooperatifi. 38.000 m2 alan yaptık.  Teslim ettik ve 8 senedir oturuyorlar. Onun haricinde Sivas belediyesiyle birlikte Eski sanayi sitesi yapı kooperatifi kurduk. Şu anda kamulaştırma aşamasında. Bittiği zaman inşaata başlayacağız. Sektörümüzde ihtiyaç olan ve Türkiye genelinde olmayan sınırlı sorumlu bir tane mobilyacılar işletme kooperatifi kurduk. Buradaki amaç aracıyı aradan kaldırıp imalatçı esnaflarımıza direkt fabrikadan hammadde üretimlerini temin edip onların üretimlerine katkıda bulunmak. Kar amacı gütmeden. Bunda başarılı olduk. Şu anda 1 senemizi doldurduk. Sivas’a bir denge getirdik. Biz artırım yapmadan hammadde artırımı yapamıyorlar. Ben bizi bu toplantıya çağırıp sorunlarımızı dile getirmemize vesile olan başkanımıza ve tüm oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum”  dedi.

Yalova Mobilyacılar Odası Başkanı Adnan Dağ “ Öncelikle hoş geldiniz.  Özcan başkanıma teşekkür ediyorum. Ülkemizde 2020 yılında yaşanan pandemiden dolayı Avrupa’da imalat açığı var.  Yani Avrupa bu 0 sıkıntı çektiği için Avrupa’da sanayinin göbeğine yerleşmeye çalışan bir Türkiye var. Şimdi mobilya sektörü burada da sıraya çıkıyor. Nu toplantının asıl amaçlarından bir tanesi Avrupa’daki imalat açığını nasıl kapatabiliriz. Şu an öyle bir talep var ki fabrikalar yetişemiyor. Özcan başkanımla daha önce bu istişareler için Avrupa’da fuarlara gitmiştim. Şimdi öncelikle bir imalat açığı dolduğu için dünyanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi imalat. Tabi ülkeler arasında da çatışma da var. Türkiye bunun neresinde olabilir? Bunlara bakacağız. Umarım hayırlara vesile olacak.” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Sakarya Mobilyacılar Odası Başkanı Muhittin Kılıç, toplantının açılışında “ Değerli dostlarım toplantımıza hoş geldiniz. Ben Sakarya sandalyeciler ve mobilyacılar odası başkanıyım.  Sakarya ‘da 2 tane işyeri kooperatifi kurdum. Her ikisi de çalışır vaziyette.  Üçüncüsü için daha inşaata başlayamadık henüz ruhsat aşamasında, inşallah önümüzdeki ay ona temel atacağız. 164 dükkan ile başladık. Nasip olursa esnafımıza buralarda daha iyi hizmet vermeleri için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. “ dedi.
 
Toplantı, sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerinin alınmasıyla sona erdi.
 

Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.