İnegöl’de Ocak ayında 305 konut satıldı

Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir 2018 Ocak ayında İnegöl’de 305 adet konut satışı gerçekleştiğini söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Mar 2018 / Pzt 09:35 |
/ 6.332 Kez Okundu
| |

Konut satışlarının, kentsel dönüşüm ve nüfus artışıyla birlikte bir ivme kaybetmeyeceğini belirten Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir, gelecek yıllarda ise bir milyonun üzerinde konut satışı beklediklerini söyledi.


Gayrimenkul sektörünün düşünülenin aksine 2017 yılında Türkiye tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını belirten Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir, “İnşaat sektörü Türkiye’de inşaat malzemeleri, boya, tuğla, cam, ısıtma-soğutma, asansör, çimento, hazır beton, seramik ve yalıtım gibi kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörü harekete geçirmektedir. İnşaat sektörünün GSMH içindeki payının yaklaşık yüzde 30 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Sektör, doğrudan 2 milyona yakın, tedarikçileri ile birlikte de 4 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Son 3 yılı değerlendirdiğimizde ise inşaat sektörü, katma değer ve istihdam olanaklarıyla Türkiye ekonomisi için önemli bir ivme yakalamış ve adeta kaldıraç görevini üstlenmiştir” dedi.


Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen inşaat sektörünün dimdik ayakta durduğunu ifade eden Aydemir, “1 milyon 409 bin 314 konut satışı ile 2017’de Türkiye tarihinin en yüksek seviyesini görerek ilkleri yaşatmaya devam etti.


"ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BURSA’DA KONUT SATIŞLARI YÜKSELECEKTİR"


2017 yılının Bursa için kentsel dönüşüm projelerinin yoğun şekilde başladığı bir sene olduğuna da dikkat çeken Aydemir, “Ancak hayata geçirilen uygulamalar ve alınan verim tam olarak kimseyi tatmin etmedi. Sektörün ivme kaybettiğine ilişkin oluşan algı da bu durumdan kaynaklanıyor. 2018 yılının sonunda İstanbul-Bursa-İzmir otobanının faaliyete geçmesi, sanayi bölgelerinin kapasite artışları ve büyümesi, Bursa’nın aldığı göç ve nüfus artış hızına bağlı olarak konut satışlarının da yükselmeye devam edeceği sektörün gerekli tatmine ulaşacağı yönünde beklentilerimiz var” şeklinde ifade etti.


"EN ÇOK KONUT SATIŞI NİLÜFER’DE GERÇEKLEŞTİ"


2017 yılında Bursa’da hem konut satışlarının hem de fiyat yükselişlerinin yüzde 20’nin üzerinde artış gerçekleştirdiği bir yıl olduğuna değinen Aydemir, şunları kaydetti:
“Bursa özelinde baktığımızda 2017 yılı konut satışları bazında 56 bin 192 rakamına ulaşılarak tarihi bir rekorla kapatıldı. Öte yandan, satış rakamlarında 5. il konumunda olan Bursa’da, 2018 Ocak’da 3 bin 767 adet konut satışı gerçekleşti. İlçeler bazında ise bin 72 adetlik rakam ile Nilüfer liderliği kazandı. Nilüfer’i 798 konut satışı ile Osmangazi, 354 ile Yıldırım ve 305 adet konut satışı ile İnegöl izledi.”

"GAYRİMENKUL EN KAZANÇLI YATIRIM OLMAYA DEVAM EDİYOR"


Son yıllarda konut ihtiyaçlarının değiştiğini ve daha küçük metrekarelerde dairelerin tercih edildiğini belirten Aydemir, “Lokasyon, ulaşım araçlarına yakınlık, sosyal donatılar ve güvenlikli siteler rağbet görüyor. Dairelerdeki bir odanın fiyatları 50 ile 150 bin lira arasında değişmekte. Elimizdeki tüm verileri değerlendirdiğimizde de açıkça görülmektedir ki, tüketiciler için gayrimenkul önümüzdeki yıllarda da en güvenli liman olmaya devam edecektir” diye konuştu.Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.