İnegöl’de siyanür ile altın aranıyor mu? Başkan Taban ilk kez konuştu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
İnegöl’de siyanür ile altın aranıyor mu? Başkan Taban ilk kez konuştu
#İnegöl | Haber Merkezi
04 Tem, 2024 / Per 14:19
2 dk okuma / 4.953 Kez Okundu
| |

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bazı köylerde siyanür ile altın aranıyor iddiaları üzerine İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, meclis toplantısında iddialar ile açıklama yaptı.

İnegöl'ün Eymir ve Sülüklügöl mahallelerinde yürütülen altın araştırmaları, bölge sakinleri ve çevreciler arasında ciddi tepkilere yol açmış durumda. Bu konu, Temmuz ayı İnegöl Belediye Meclisi gündemine alındı.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, MTA'nın (Maden Tetkik ve Arama) raporunu meclise sunarak, "Kütahya-Bursa-Bilecik illerini kapsayan alanda metalik maden aramaları projesinin yürütüldüğünü" belirtti ve konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

İNEGÖL İLE BAĞI OLMAYAN GRUPLAR VAR

"Burada siyanürle altın aranıyor gibi ifadeler var ve burada vatandaşların eylemleri var. Biz araştırmalar yaptık, eyleme katılanların bir kısmının dışarıdan olduğunu tespit ettik. İnegöl ile hiçbir bağı olmayan gruplar veya örgütler var. Ülkemizde eğer yeraltı zenginlikleri varsa, bunların doğru tekniklerle çıkarılmasını taraftarız. Bir yerde on tane ağaç kesiliyorsa milyoncasını ekeriz, bundan önce de böyle yaptık. Gerçekten çıkartılmaya değer maden varsa bu ülkenin zenginliğidir."

CHP'li meclis üyesi Hüseyin Çiçek ise vatandaşların kaygılarını dile getirerek şunları söyledi:

SİYANÜR İLE ALTIN ÇIKARILACAK MI?

"Vatandaşların kaygıları nasıl giderilecek? Orada tarımdan geçinen insanlar var, oradaki tarım arazileri ne olacak? Tarım yapılabilecek mi? Hayvancılık devam edebilecek mi? Yarın öbür gün bölgede altın çıkarsa ne olacak? Siyanür kullanılacak mı? Belediye meclisinin tutumunu da soruyor vatandaşlar. Yanımızda olacak mısınız?"

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise şu açıklamalarda bulundu:

YILLARCA İSTEMEYİZ MANTIĞI İLE ÇEKTİK

"Şu an orada çıkarılan bir maden yok. İhtiyaç varsa ve alan verimliyse altın çıkarılır. Biz yıllarca bu ülkede ne çektiysek istemeyiz mantığından çektik. Şimdi enerji ihtiyacımızın %25'ini yenilebilir enerjiden sağlıyoruz. Biz bugün maden ve diğer imkanlardan akılcı bir şekilde faydalanacağız. Kaygılarınıza katılıyorum. Bu konuda aksi bir durum varsa meclis olarak da oraya gidilir. Şu an ortada bir sorun veya problem yok ki. Bu çalışma 2017 yılından beri yürüyor ve bizi ilgilendiriyor."

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
ahmet / 04 Tem, 2024 / Per 16:24
başkan yeraltı zenginliklerinden faydalanalım demiş çıkan altının miktarını biliyormuyuz devlet sırrı nekadar dışarı gidiyor devlet sırrı düşmanlarımıza ne kadar altınımızı veriyoruz devlet sırrı siz neyi kimin malını tüyü bitmemiş yetimin hakkını değerlendiriyorsunuz bu altınlar nerede bizim stoklar öyle çıkanlar kadar artmıyor bunuda konuşalım