İnegöl’de yakalanan eski 3. Kolordu Komutanı ’FETÖ’den beraat etti

FETÖ’nün İstanbul’daki "ana darbe" davasında dosyası ayrılan ve suç tarihinde 3. Kolordu Komutanı olan tutuksuz sanık Korgeneral Erdal Öztürk’ün beraatine karar verildi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Oca 2019 / Çar 12:44 |
/ 19.816 Kez Okundu
| |
15 Temmuz darbe girişimi sonrası İnegöl’de bir köftecide gerçekleşen operasyon sonrası gözaltına alınan eski 3. Kolordu Komutan’ı Erdal Öztürk hakkında mahkeme kararını verdi.
Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, suç tarihinde 3. Kolordu Komutanı olarak görev yapan sanığın toplanan deliller doğrultusunda emrindeki birliklere "darbeye iştirak edilmemesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması" yönünde emir verdiğini ve darbeye kalkışan örgütsel yapıyla ilişkide olduğuna dair delil elde edilemediğini kaydetti.
 
Sanığın sadece sıkıyönetim komutanı olarak görevlendirilmesinin suçun sübutu için yeterli delil olarak kabul edilemeyeceğini vurgulayan savcı, sanığın mahkumiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı somut delil elde edilemediğini, buna göre atılı suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığının tüm dosya kapsamında anlaşıldığını belirtti.
 
Savcı, sanık Erdal Öztürk'ün tüm suçlardan beraatine karar verilmesini istedi.
 
Erdal Öztürk son savunmasında, savcılık mütalaasına iştirak ettiğini belirterek, beraat talebinde bulundu.
 
Mahkeme heyeti, Erdal Öztürk hakkında "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlarından dava açıldığını hatırlattı.
 
Heyet, sanığın üzerine atılı suçları işlemediğinin sabit olması nedeniyle tüm suçlardan beraatine karar verdi.
 
GÖREVE DÖNMESİ İÇİN BAŞVURU DA BULUNACAKLAR
 
Duruşma bitiminde Erdal Öztürk'ün avukatı Ahmet Bilgin, müvekkilinin suçu işlemediğinin sabit olduğu gerekçesiyle beraat ettiğini ve göreve dönmesi için başvura da bulunacaklarını söyledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.