İnegöl’deki STK’lar yürüyüş hazırlığında

İnegöl’deki sivil toplum kuruluşları Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere uyguladığı zulme tepki göstermek için yürüyüş programı hazırlığında olduğu öğrenildi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
10 Ara 2019 / Sal 12:57 |
/ 3.840 Kez Okundu
| |
Çin'in Doğu Türkistan'da Türklere uyguladığı baskıyı protesto etmek için İnegöl’de sivil toplum kuruluşların hazırlık içinde olduğu öğrenildi.
İnegöl’deki sivil toplum kuruluşları ve dernekler dün bir dizi toplantılar gerçekleştirdiler. Toplantıda yürüyüş kararı alındığı bilgisine ulaşıldı.
Yürüyüş programı yetiştirilmesi durumunda bu hafta sonu İnegöl’de yürüyüş gerçekleştirilecek.
ÇİN ZULMÜ DEVAM EDİYOR
?Çin'in 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan'ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili inşaatlar devam ediyor. Uydu görüntüleri, Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen ve içinde yüz binlerce Uygur Türkü'nün tutulduğu toplama kamplarının son bir yılda tam 3 katı büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre 1 milyon civarında Müslüman Uygur Türkü Çin'in 'eğitim merkezi' olarak dünyaya lanse ettiği toplama kamplarında tutuluyor.

Sincan bölgesinde ve Çin'in değişik yerlerinde gerçekleşen saldırıların ardından bu eylemlerden Uygurları sorumlu tutan Çin, 2014 yılından itibaren 'teröre karşı halk mücadelesi' adı altında yeni bir süreç başlattı. Ancak Uygurlara yönelik kültürel ve dini kısıtlama ve baskılar 2009 yılından itibaren giderek hız kazandı.

Erkeklerin sakal bırakması ve kadınların uzun kıyafet giymesi kısıtlanırken halkın düğünlerde alkol kullanmaya zorlanması da bu uygulamalardan bazıları.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.