İnegöl’e deprem uyarısı

Kandilli Rasathanesi’nden İnegöl’e deprem uyarısı geldi. Kentin diri fay hattı üzerinde bulunduğuna dikkat çekilirken; depremin 6,5 şiddetinde olabileceği ifade edildi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
01 Eki 2018 / Pzt 12:08 |
/ 17.950 Kez Okundu
| |
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener yaptığı açıklamada; “Bursa ilinde yerel küçük fayların yanında Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun (KAFZ) İznik Gölü’nün güneyinden Gemlik Körfezi'ne uzanan orta kolu ile Yenişehir'den geçen güney kolu, bölgenin depremselliğini önemli ölçüde belirler. Bursa ilindeki önemli diri faylar Soğukpınar, Ulubat, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Bursa, Barakfaki, İnegöl, Karacabey, İznik-Mekeceve Gemlik fayları olup,  bölge ağırlıklı olarak KAFZ ve Batı Anadolu'nun açılma rejimi etkisi altında karmaşık bir tektonik yapı göstermektedir” diye konuştu.

6,5 ŞİDDETİNDE OLMASI BEKLENİYOR

Depremin 6,5 şiddetinde olmasının beklendiğini dile getiren Özener, “Büyüklüğü 6,5 deprem için yeterli enerji birikiminin bölgedeki faylarda mevcut olabileceğinin göstergesidir.  Bölgenin deprem tehlikesinin yüksek olduğu ve depremin yaratacağı olumsuz etkileri en aza indirecek şekilde riskleri azaltma ve risk transferini yapabilmenin koşullarının sağlanması gerekmektedir. Gerek şehirlerimizin çok hızlı büyümesi, gerekse aktif faylara olan yakınlıkları deprem riskini arttırmaktadır. Bu yüzden bu coğrafyada öncelikli olarak yapılacak olan tüm yapıların deprem güvenli olarak inşa edilmeleri veya ehil ellerde bilinçli bir şekilde güçlendirilmeleri gerekmektedir. Marmara Bölgesinde veya denizinde olabilecek büyük bir depremde Bursa ili ve çevresinde de etkili olacaktır.” dedi.
 
 
 

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.