İnegöllü 15 Temmuz gazisi köprüde yaşananları anlattı

15 Temmuz Gazisi Hakan Arslanoğlu, hain darbe girişiminin gerçekleştiği o gece yaşadıklarını ve nasıl vurulduğunu anlattı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
13 Tem, 2018 / Cum 18:14 |
/ 6.476 Kez Okundu
| |
İnegöl’de yaşayan gaziyi, Kaymakam Ali Akça ile Belediye Başkanı Alper Taban, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ziyaret etti.
İnegöl’deki bir firmada çalışan gazi Hakan Arslanoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında demokrasiye sahip çıkmak için kardeşi ve arkadaşlarıyla birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne çıktı.

TATİLE GİDECEKTİ
Ziyaret sırasında darbe girişiminin yaşandığı geceyi anlatan gazi Hakan Arslanoğlu, “İşim gereği İnegöl’de otelde kalıyordum, Cuma günleri akşamları da İstanbul Üsküdar’daki evime dönüyordum. O gün de tatile çıkacaktım. O nedenle biraz erken gitmiştim. Biraz uyudum, kalktığımda Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasını gördüm.”

“Hayatımızda ilk defa böyle bir şey gördük. Cumhurbaşkanımız konuşma yapınca akabinde biz 4 arkadaş birlikte direk köprüye çıktık. İlk etapta üst taraftaydık, tanklar geçiyordu, henüz köprü yoluna inmemiştik. Tanklardan etrafa ateş açıldı. Akabinde tankların peşinden köprüye doğru inmeye başladık. Koşarken köprü yolunun kapalı olduğunu gördüm, sol tarafa geçtim. Bizimle birlikte insanlar da geçmeye başladı.”

AYAĞINDAN VURULDU
Baya hararetli bir şekilde askere doğru giderken 200 metre kala sağ ayağımın yandığını hissettim. Ayağıma baktığımda vurulduğumu gördüm. Kurşun girip çıkmış. Hemen geri yatıp ‘Vuruldum’ dedim. O sırada bir araba geldi. Arkamda vurulan 1 kişi ve biz olmak üzere toplam 5 kişi arabaya bindik. O sırada giderken ağır yaralı olan diğer arkadaşı ambulansa bindirdik.”

MOTOSİKLETLE HASTANEYE
“O sırada hastaneye gitme mücadelemiz başladı. Yollar kapalıydı, tanklar müsaade etmiyorlardı. Darbeciler rahat hareket etmesinler diye yollarda belediye araçları vardı. AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığına gittik, oraya sığındık. Polis ağabey bizi sakinleştirdi. Yol kapalı olduğu için bir motosiklet bulduk ve onunla birlikte yola indim. Özel bir hastaneye gittim orada doktorlar müdahale ettiler.”
15 Temmuz’da ülkenin istikbal ve istiklaline sahip çıkmak üzere mücadele verildiğini aktaran Kaymakam Ali Akça, “Bu mücadelede şehit olan kardeşlerimiz oldu. Allah rahmet eylesin. Bazı kardeşlerimiz gazi oldu. O mücadelenin onurunu içinde taşıyan insanlarımız var. Fiziki anlamda bir garabet görmediler ama duygusal anlamda etkilenen de çok insan oldu.”
 
“Neticede hak galip oldu. O mücadelenin hatırlanması, bu olaylarla bir daha karşılaşmamak anlamında 15 Temmuz günü 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan edildi. İlçemizde de Pazar günü sabah namazıyla başlayan bir dizi programlar yapacağız. Tüm ilçe halkımız bizlerle birlikte olacak. Allah sizlerden razı olsun” dedi.
 
Belediye Başkanı Alper Taban da yaptığı konuşmada;
“15 Temmuz’un arefesindeyiz. Pazar günü milletimizle beraber unutulmaması gereken o anları yeniden hatırda tutmak, asla bunun bir daha yaşanmaması bilincine erebilmek için anma programı gerçekleştireceğiz. Bir kez daha kardeşimize geçmiş olsun diyoruz. Yaşananları hissetmeye çalışıyoruz. Çok farklı duygular olduğunu düşünüyorum.”
 
“Bu konu her açıldığında şunu ifade etmiştim; biz de o gün İnegöl’de o meydanda her kesimden hemşerimizle büyüğünden küçüğüne bir aradaydık. O gün benzeri bir kalkışma olsaydı aynı şeyler İnegöl’de de yaşanırdı. İnsanlar o gün vatanına, ülkesine, özgürlüğüne, demokrasisine sahip çıkmak adına sokaklara inmişti.”
 
“Bu ülkeyi yolda geçerken bulmadık, bu uğurda hep canlar verildi. Bugün de olsa yine canlar feda edilir. Rahmete uğurladığımız şehitlerimizi yeniden yâd ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.