İnegöllü kadınlardan su kuyusu

İnegöl’de sosyal medya Üzerinden örgütlenen 55 bin civarında üyesi olan İnegöllü bayanlar gurubu iki hafta önce başlattıkları “bir su kuyusu açtır, susuzluğa çare ol” kampanyası ile bir su kuyusu için gereken 3500 euroyu toplayarak İnegöl İHH’ya teslim ettiler.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
18 Eyl 2019 / Çar 17:02 |
/ 939 Kez Okundu
| |

Konu ile ilgili bir açıklama yapan gurup sözcüsü nevin Karatepe yaptığı açıklamada;  afrika’nın en büyük sorunlarından biri olan susuzluğa çare olabilmek için bayanlar olarak böyle bir kampanya başlattık. Bizler bu olaya duyarsız kalamazdık. İnegöl’lü bayanlar bu kampanyamıza oldukça duyarlı davrandılar. Yaklaşık iki hafta süren kampanyamıza az çok demeden bir su kuyusu için lazım olan 3500 yuro topladık. Özellikle bu kampanyanın oluşmasında büyük emeği geçen arkadaşlarım olmak üzere gurubumuzdaki üyelerimiz ve bağış yapan herkesten Allah razı olsun herkese çok teşekkür ederim. Dedi.
 
Su kuyusu için toplanan paraları teslim alan İnegöl İHH insani Yardım Derneği Başkanı İlhan Tatlı; yaptığı açıklamada; bayanlar kendi imkanları ölçüsünde gönüllü olarak afrika’da ki su sıkıntısını yaşayan insanların dert edinerek böyle bir çalışma başlattılar. Gerçekten çok özverili bir çalışma oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun.
Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor.
Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor.
Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor.
Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.
Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.  İHH olarak 18 yılda, 36 ülkede, 7.202 su kuyusu açtık. Açtığımız bu su kuyularına bir yenisi daha eklendi. Su kuyusunun tamamlanması fotoğraf ve videolarının bize ulaşması tahminen 6 ay sürecek. Kuyumuz bittiğinde tüm fotoğraf ve videolarını kendilerine teslim edeceğiz. Sosyal medya üzerinden örgütlenen İnegöl’lü bayanlar grubu büyük bir fedakarlık gösterdiler. Ben gerek derneğimiz yönetimi adına gerekse de afrikadaki susuzluk çeken insanlar adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum Allah hepsinden razı olsun.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.