İnegöllü Kayra 70 Ameliyat Geçirdi

İnegöl’de 3 yaşındayken banyoda bulup içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları büyük hasar gören, 5 yıllık süreçte Türkiye’de 30, ABD’de ise bir yıl içinde 2’si büyük 40 ameliyat geçiren Kayra Yaman, tüm bu operasyonlara rağmen özel bir cihaz sayesinde beslenebiliyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
13 Haz 2016 / Pzt 17:14 |
/ 1.716 Kez Okundu
| |

Temizlik maddesini içmesi sonucu fenalaşan, ailesi tarafından götürüldüğü hastanelerde "yaşamaz" denilen Kayra'nın, zorlu mücadelesi devam ediyor.

TOPLAM 70 AMELİYAT GEÇİRDİ

Çekirge Devlet, Dörtçelik Çocuk ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ankara'daHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde 30 kez cerrahi operasyon geçiren, midesinin bir bölümü alınan, ağız içi, böbrek ve diğer organlarına müdahale edilen, kalın bağırsağından yemek borusu yapılan Kayra, ABD'de 1 yılı aşkın devam eden tedavi süreci ve 2'si büyük 40 ameliyata rağmen sağlığına kavuşamadı.

YEMEK BORUSU ÇÜRÜDÜ

Anne Ayşen Karakaş, yaptığı açıklamada, ABD'de yapılan tetkiklerde,Türkiye'de yapılan yemek borusunun çürüdüğünün tespit edildiğini, burada kalın bağırsağından tekrar bir yemek borusu yapıldığını söyledi.

YENİ SORUNLAR OLUYOR

Kayra'nın vücudunun, yeni yapılan yemek borusunun kaburgaların başlangıcından mideye kadar olan bölümü kabul ettiğini, gırtlak kısmında ise sıkıntıların ve daralmanın devam ettiğini anlatan Karakaş, ayrıca oğlunun ağızdan aldığı yiyeceklerin akciğerine kaçtığını, bu yeni rahatsızlığın ciddi sorunlar oluşturmaya başladığını kaydetti.

AKCİĞERLERİNİ KAYBEDEBİLİR

Karakaş, tükürüğü dahil Kayra'nın ağızdan aldığı her şeyin akciğerine gittiğini belirterek, "Bu, Kayra'ya çok büyük sıkıntı yaratıyor. Ağzından hiç bir şey yememesi gerekiyor. Daha sonra eğer ciğerlerinden böyle sıkıntı olmaya devam ederse, akciğerlerini kaybedebilme riski de doktorlar tarafından açıklandı." dedi.

1 YILDA 11 KİLO ALDI

Kayra'nın ABD'ye giderken 16 kilo olduğunu 1 yıl içinde 27 kiloya ulaştığını vurgulayan Karakaş, tedavilerin Türkiye'de devam edeceğini ve oğlunun burada her ay gırtlağın genişletilmesi için ameliyat masasına yatacağını söyledi.

YENİDEN ABD’YE GİDECEK

Karakaş, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde devam edecek tedavinin ardından her şeyin yolunda gitmesi halinde 6 ay veya 1 yıl içinde yeniden ABD'ye gideceklerini ifade etti.

SIRT ÇANTASINDAKİ CİHAZLA BESLENİYOR

Ayşen Karakaş, oğlunun akciğerlerindeki sıkıntı nedeniyle ağızdan beslenmediğini,ABD'de takılan bir cihazla beslendiğini belirterek, şunları söyledi: "Kayra, çantaya, mamaya, makineye bağlı. 18 saat boyunca besleniyor. Burada Kayra, 18 saat boyunca mecbur olarak, hareketleri kısıtlı ve oyun oynayamıyor, dışarı çıkamıyor. Dışarı çıksa bile istediği hareketleri yapamıyor. Akşam 6'dan 12'ye kadar zamanı var. Bu da onun için yeterli olmuyor. Eğer bu ameliyatlar başarısız olursa, Kayra ömür boyu bu çantaya bağlı kalacak. Ben oğlumun artık ameliyat edilmesini istemiyorum. Kayra'yı muhtemelen 15-20 ameliyat daha bekliyor."

ÇOK DESTEK GÖRDÜK

Üvey babası Halit Karakaş ise Kayra'nın ABD'de tedavi görmesinde AK Parti BursaMilletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş,İnegöl Cemil Sönmez İlköğretim Okulu Müdürü Sezanur Avşar, Bursa Fan Clup BaşkanıAli Ademoğlu ile diğer hayırseverlerin ciddi desteklerinin olduğunu belirterek, "Bu geçirmiş olduğumuz 1 yıllık süre içinde maddi ve manevi anlamda yardım eden herkesten Allah razı olsun." dedi.

YILLAR SÜREBİLİR

Kayra'nın tedavisinin yıllar sürebileceğini ifade eden Karakaş, "Bu süre içinde, umuyoruz ki bizi yalnız bırakmayacaklar. Yardımlarını bizden hiçbir zaman esirgemeyecekler. Bu süre içinde bize maddi ve manevi yardım ellerini uzatsınlar." diye konuştu.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.