İnegöllü sanatçı, sanatını ABD’de konuşturdu

İnegöllü ünlü minyatür sanatçısı Hasan Kale sanatını New York’ta da gösterdi. Daha önce iğne deliğine İstanbul’u çizerek büyük beğen alan Kale, ABD’de yaptığı çizimlerle Türk kahvesini tanıttı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
14 Eyl 2019 / Cmt 20:40 |
/ 3.530 Kez Okundu
| |
Bugüne kadar 350'ye yakın mikro objeye işlediği resimlerle "İncir çekirdeğini dolduran adam" olarak ün salan mikro art sanatçısı Hasan Kale, 2017 yılında New York’ta sanat fuarında stant açarak eserlerini sergilemişti. Şimdi ise Kale, New York sokaklarında dolaşan araçlara Türk motiflerini resmetti.

HASAN KALE KİMDİR"

1959"da İnegöl"de doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren resimle ilgilenen sanatçı; kariyerine İstanbul"da minyatür çizerek başladı. Ardından birçok sanat projesine dahil oldu, başka tasarım alanlarıyla ilgilendi. Resim çalışmalarına ara vermeden mücevher tasarımı yapmaya başladı. Alanında çok ünlü birçok mücevher firmasına özel koleksiyonlar hazırladı. (Sur-u Sultani, Siyah Beyaz, Esinlenmeler) Minyatür alanındaki pratikleri resimleriyle birleştiren Hasan Kale; minyatür sanatını çağdaş bir gözle yorumlamaya çalışıyor. Günlük hayatta karşılaştığımız, önemsemediğimiz objelere - çivi, vida, ipek kozası, pirinç, arı kanadı, toplu iğne başı - minyatür resimler çizen Hasan Kale; bu mikro çalışmaları kariyerinin dönüm noktası olarak görüyor. Mikrolar haricinde, büyük tablolarında da sanatçının minyatür tekniklerinin bir yorumunu görebilmek mümkün. Sanatçı detaycı bir uslupla; sanatta estetiği herşeyin önünde tutuyor ve sadece güzel eserler yapmak istiyor. Bakış açısı olaraksa; Neo-Classic ve Neo-Orientalist sanat akımlarını kendine daha yakın hissediyor.
 
SERGİLER
1999 - World Gold Council tasarım ödülü
2000 - Fibula Esinlenmeler Koleksiyonu
2000 - İsviçre Sergi, Reflexionen aus der Geschicte im Dialog mit, Schmuck Miniaturen
2001 - İsviçre Sergi, Unterwasserwelt, Schmuck Miniaturen
2003 - Göcek Sergi, Club Rosemarine
2005 - Zen, Sur-u Sultani Koleksiyonu
2006 - Zen, Siyah-Beyaz Koleksiyonu
2006 - Ada Antik , "Filiz Gibi" Sergisi
2006 - Artistanbul Sanat Fuarı
2007 - Bursa, "Kaftanlar" Sergisi
2007 - İspirtohane, "Kaftanlar" Sergisi
2008 - Pera Sanat Galerisi, "Siyah" Sergisi
2009 - New York Artexpo Sanat Fuarı
2010 - Bursa, Ördekli Kültür Merkezi
2010 - İnegöl Kent Müzesi
2010 - Bodrum, Kaleiçi
2010 - Bodrum, Rixoss Premium
2010 - İstanbul, Büyük Klüp
 

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.