İnegölspor ve Kafkasspor erken seçim için imza verdi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
İnegölspor ve Kafkasspor erken seçim için imza verdi
#İnegöl | Haber Merkezi
02 May 2024 / Per 18:24
8 dk okuma / 2.519 Kez Okundu
| |

Türkiye Futbol Federasyonu'ndaki seçim süreci kaosu sürüyor. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu dün yaptığı resmi açıklama ile seçim tarihinin 18 Temmuz'da yapılacağını yinelerken, TFF'yi erken seçime götürmek için kulüplerin topladığı imza sayısında sona gelindi. İnegölspor ve Kafkasspor'da federasyonun erken seçime gitmesi için imza verdi.

"136 İMZA TOPLANDI"

Basın toplantısında konuşan İstanbulspor Başkan Yardımcısı Bayram Saral "TFF statüsü 29. madde gereğince TFF delegelerinin noter marifetiyle TFF başkanı ve yönetim kurulunu olağanüstü genel kurula çağırmasıyla ilgili olarak TFF başkanı tarafından basın yoluyla ileri sürülen mesnetsiz iddialar ve yaşanan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması ve bu sürecin ne şekilde başladığı, bugüne nasıl gelindiğine ilişkin spor kamuoyuna doğru bilgilendirme yapılması amacıyla bu basın toplantısını düzenliyoruz. Malum, Sayın Büyükekşi'nin imzaların ilk açıklamasında 50-60, dünkü demecinde 80 olduğu iddiası ve yine yeterli imza toplansa bile 60 günlük sürenin geçmemesinden dolayı bu genel kurulun 18 Temmuz'dan önce yapılamayacağı iddiası. İmza sayımız 136'yı bulmuş durumda. Bu imzalar noter onaylıdır. Statünün 29. maddesinde belirtilen olağanüstü genel kurul için yeterli imza sayısı aşılmış durumdur. Sayın Büyükekşi'nin kamuoyunu yanıltmaya yönelik sözleri mesnetsizdir." açıklamasını yaptı.

ALT LİGLERDEKİ KULÜPLERE PARA VERİLDİĞİ İDDİASI

Ecmel Faik Sarıalioğlu ayrıca "9 kulübümüze imza vermemeleri için 3. Lig kulüplerine 400 bin lira, 2. Lig kulüplerine 500 bin lira para vermişler. Baskı yaptıkları çok kulüp var. Bunları birebir biliyorum. Kulüplerimizin izni olmadan paylaşmam. Ne demişler hepsini biliyorum. Öncelikle Volkan Can! Sonra Ali Düşmez. Artık Müslüm Bey, Yalçın Orhan Bey ne kadar var bilmiyorum. Spor Bakanının, Cumhurbaşkanımızın ve etrafındaki kişilerin isimlerini kullanıyorlar. Bunlar gitmeyecek. Görevden alınmaları lazım. 18 Temmuz'da seçim yapmayacaklar. Asla inanmıyorum. Asla inanmıyorum." açıklamasını yaptı.

SARIALİOĞLU: "KİMSE ONA OY VERMEYECEK"

Basın toplantısında konuşan İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu "Eğer aday olursa kimse oy vermeyeceğini söyledi." açıklamasını yaparken; "TFF Başkanı 'İstenmediğim yerde durmam' dedi." hatırlatmasına "Gitsin o zaman! Milli takım başarısız olursa biz miyiz suçlu? Biz miyiz 3-5 kişi, onlar mı 3-5 kişi. Onlar 3-5 kişi bile değil, 1 kişi. Yönetiminde olup 1 tane orada kalmak isteyen adam var mı? Çıksın desin ki bu yönetim kalsın. 1 tane adam çıksın. Hepsi saltanatın peşinde, hepsi yemek içmek otel peşinde. Bugüne kadar alım satımları inceleyin. Aklınıza ne geliyorsa. Hepsi tek tek ortaya çıkacak. Alttan ayağıma vuruyor (İstanbulspor Başkan Yardımcısı Bayram Saral'ı kast ederek), bunları konuşma diyor. Boşver diyor. Asla pişman olacağım hiçbir şey söylemiyorum. Sonuna kadar ne yapılması gerekiyorsa yapacağım, neye mal olursa olsun. Bunlar buradan gidecek. Mehmet Büyükekşi; yatacak, kalkacak, rüyasında beni görecek. Bu işin sonuna kadar gideceğim." sözüyle yanıt verdi.

"HAZİRAN'IN İLK HAFTASI SEÇİM OLUR"

"İmzalar sürekli artmaktadır. Yakın zamanda 150-200 imza olacaktır. 60 günden önce olağanüstü genel kurul olamayacağı iddiası doğru değil. Statünün 29. maddesinde yönetim kurulu tarafından en geç 30 gün içinde olağanüstü genel kurul yapılır deniyor. En geç 30 gün deniyor. Genel kurul ile ilan tarihi arasında yasal olarak olması zorunlu 15 günlük süre genel kurul için yeterlidir. Seçimli genel kurulu işin içine katarsak toplam 30 gün. İç tüzüğün 3. maddesine göre delegelerin toplanma süresi 7 gün. Oradan da 7 gün verelim, toplamda 37 gün yapar. 3 gün de düşünme süresi verelim. Haziranın ilk haftası bu seçim yapılır. İyi niyetli bir TFF başkanı bu seçimi haziran başına yetiştirir. TFF içinde çok değerli hukukçular var. Baş hukuk danışmanı yakın dostum, ona sorsun, kendisi izah eder."

"BİZ AZINLIK DEĞİL, ÇOĞUNLUZ!"

"TFF başkanının demecinde, azınlığın çoğunluğa tahakkümü iddiası var. Şimdi biz azınlık değiliz. İmza sayısı 136. 150'ye geldiğinde toplam delege sayısının yarısı. Biz azınlığı değil çoğunluğu temsil ediyoruz. Biz Süper Lig kulüplerinin hemen hemen tüm kulüplerinin ittifakıyla bu yola girdik. TFF'nin olağanüstü genel kurulla görevi bırakması için tüm kulüpler ittifak halinde. Çatlak bir ses yok. İlk günden beri bazı kulüp başkanları kendilerince haklı sebeplerle imza veremeyeceklerini söylediler. Bazı başkanlar ise TFF'nin 18 Temmuz tarihini yeterli görerek imza vermediler. Onlara diyecek sözümüz yok. Bizim içinde bulunduğumuz çoğunluk ise 18 Temmuz'un samimi bir tarih olmadığını, bir yönetim kurulu kararı olmadığından bahisle imza sürecine devam ettik. Hala aynı fikirdeyiz. Bu süreçte bizim yanımızda bulunan kulüp başkanlarına, delegelere, bağımsız delegelere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz."

"BÜYÜKEKŞİ HASSAS NOKTALARA GİRMESİN"

"TFF'nin dün verdiği demeç ve sitede yayınladığı yazı çok manidar. 'Bazı malum isimlerin, kişisel hırs ve menfaatlerini, milli menfaatlerden üstün tuttuğu' iddiası ve İstanbulspor Kulübü Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu'nun ismini vererek, günde 10 kere arayarak imza talep ettiği imzası... Bir kere bizim milli duygularımızı, vatan millet bayrak sevgimizi tartmak kimsenin haddi değil. Bu konular çok hassas konular. Büyükekşi'ye tavsiyem hassas noktalara girmesin."

"TFF'NİN YAPTIĞI DEMOKRATİK Mİ?"

Sözlerine devam eden Bayram Saral "Ecmel Başkan ve yöneticileri diyerek kimleri kastettiklerini biliyoruz, isim vermeyeceğiz. 10 kere arayıp imza isteme hususu. Olağanüstü genel kurul TFF 29. maddede düzenlenmiş bir husustur, hukuki ve demokratik bir haktır. Bir başkanın kendisiyle aynı yolda olan bir başkanı araması neresi tuhaf? Tersinden bakalım, Sayın Büyükekşi ve yönetimindeki birkaç isim, bunlar da kendilerini çok iyi biliyorlar, bu süre içerisinde yönettikleri TFF'nin mutlak otoritesini, oturdukları koltukların gücünü kullanarak alt liglerin kulüplerini ve delegelerini arayarak baskı kurarak imza vermemelerini, verdilerse geri çekmelerini söylemek mi demokratik!" açıklamasını yaptı.

"TERİM DÖNEMİNDE BAŞKAN DEĞİŞTİ"

TFF'nin Milli Takım'ın seçimden etkilenebileceği yönündeki açıklamasına cevap veren Bayram Saral "18 Temmuz tarihinin neden alındığını açıkladılar. Gerekçe olarak, milli takımı, motivasyonunu gösterdiler. Sizlere hatırlatmak isterim. 2008'de Haluk Ulusoy federasyonunda görevli bir hukukçuydum. Konuyla ilgili diye örneği veriyorum. Elemeler, Haluk Ulusoy federasyondayken gerçekleşti. Daha sonra olağanüstü genel kurul oldu, Haluk Bey bıraktı, yerine Hasan Doğan Bey geldi. Turnuvaya Hasan Bey geldi. Milli Takımın başında Fatih Terim vardı. EURO 2008'de en büyük başarı elde edildi. Fatih Terim, Haluk Bey ile gitmedi diye motivasyon mu bozuldu. Orası bir milli takım, kulüp değil. Milli ruhla hareket ediliyor. Büyükekşi ve yönetimi veya başka bir yönetimle gidilmesinin milli takımla ilgisi yoktur. Böyle bir bahaneye sığınmasınlar." ifadelerini kullandı.

"10 ADAY OLMAZ, 5 ADAY OLUR!"

İstanbulspor Başkan Yardımcısı Bayram Saral ayrıca basın toplantısında "Bizim bu süreçle ilgili veya yeni süreçle ilgili, Kulüpler Birliği tarafından, en azından İstanbulspor olarak bir isim yoktur. Biz çok adaylı demokratik seçim olması gerektiğine inanıyoruz. Bu seçime statünün öngördüğü sayıda TFF başkan adayı olmasını bekliyoruz. TFF başkanının beklediği, söylediği gibi 10 aday olması mümkün değil. En fazla 5 aday olabilir. Uygulamada 2-3'ten fazla aday olmaz. Çok adaylı seçim olmazsa şu an futbolun içinde bulunduğu kaotik durum değişmez. Çok adaylı bir seçim olması lazım. Seçimin 10 Haziran'da olmasının gerekçelerini Kulüpler Birliği Vakfı'nda Sayın Ali Koç açıkladı. 10 Haziran değil başka bir tarih olursa çok büyük sorunlar olur. Çünkü elinde eski federasyonun planladığı bir süreç olacak. Bu da çok büyük sıkıntı olabilir. 18 Temmuz 2024 tarihine ilişkin genel kurul kararından federasyon ve yönetim kurulunun samimi olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir samimiyet var ise derhal yönetim kurulu kararı alıp sayı ve tarih numarasıyla açıklamaları gerekiyor." dedi.

"BİZ KİMSENİN PEŞİNE TAKILMADIK"

İstanbulspor Başkan Yardımcısı Bayram Saral basın toplantısında "Biz bu süreçte kamuoyunda bilinenin aksine bir algı yaratılmaya çalışılıyor, biz bu sürece tüm kulüp başkanlarıyla beraber çıktık. Maalesef değerli kulüp başkanlarının arkasına takılarak, onların adına iş yaptığımızı söylüyor. Biz hiç kimsenin peşine takılmayız. Bizim böyle bir tarzımız, tavrımız yok. Biz doğru bildiğimiz yolda demokratik hak arayışımızı sürdürüyoruz. Başarılı olur olmayız. Biz Türk futbolun içinde bulunduğu kaotik ortamdan çıkmasını istiyoruz. Türk futbol tarihinde böyle başarısız bir federasyon ve yönetim kurulu gördünüz mü? Hayır! Siz futbol tarihinin tüm dönemlerinde 4 büyük futbol kulüp dahil tüm bileşenlerin aynı fikirde buluştuğu bir dönem gördünüz mü? Hayır." şeklinde konuştu.

"SİYASİ BİR AMACIMIZ YOK!"

"Siyasi iktidara karşı bir hamle olarak nitelendiriliyor imza verme süreci. İmza toplama süreci sportif mi başka bir sebebi var mı?" sorusunu yanıtlayan Bayram Saral "Bizim siyasi bir amacımız yok, olması mümkün değil. TFF özerk bir kurum. Siyasetten uzak kalması gereken bir kurum. Tüm çabamız bu yönde. Siyasilerle dirsek temasımız yok. Bugünkü iktidarla ilgili bir sözümüz olamaz. Biz futbolun içerisinde bu meselelerin çözülmesi, doğru olanın bu olduğuna inanıyoruz." dedi.

"SEÇİM OLACAĞINA İNANIYOR MUSUNUZ?"

"Seçim olacağına inanıyor musunuz?" sorusunu cevaplayan Bayram Saral "İstanbulspor Başkan Yardımcısı Bayram Saral: "Samimi değiller. 29. madde gereği imza toplamımızın nedeni, olağanüstü genel kurul kararını aldırmak. Bunun şikayet mekanizmaları var. Kararı almazlarsa bu sorumluluğun altından kalkamazlar." ifadelerini kullandı.

"İSTENMEDİĞİ YERDE DURMAYACAKSA SEÇİM YAPSIN"

Bayram Saral açıklamasında "Müzakere yöntemi, Kulüpler Birliği'nin ortak kararıydı. Dursun Bey'in talebiyle müzakere yolu kapanmasın dendi. Ortak bir fikir ve ortak bir açıklama çıktı. Bir grup, müzakerenin başarılı olmayacağını biliyordu. Ancak, müzakerenin önünü kapatmak doğru değil dedik ama zaman kaybı. TFF başkanının 18 Temmuz tarihini öne almak gibi bir niyeti yok. Heyet oraya gidince cesaretlendi, 20 dakikada toplantıyı kesti. Kulüpler Birliği Vakfı'nı orada rencide etti. O görüşme başarılı olmadı. Sayın Büyükekşi, 2-3 günde dozunu artırarak verdiği demeçlerde başarılı olduğunu ima etmeye çalışıyor. İstenmediği yerde durmayacaksa hemen genel kurul kararı alsın. Tekrar aday olsun. Güven tazelemiş olarak milli takımın başında gider. Bu işler beyanla değil icraatle olur. Geç kalmadık, biz bu yola erken girdik. TFF başkanı çağrılarımıza kulak verse bu seçim daha erken olurdu. Bunun bir takım yolları vardı. İstemedi. Süreci uzatarak bu noktaya getirdi. Şimdi milli takımın arasına sıkıştırılmış bir yol olarak lanse ediyor. 2002 Dünya Kupası'na gitmeden önce genel kurul yapılıp ondan sonra gidildi. Sonuçta o dönemde de çok adaylı genel kurullar yapılıyor. Mevcut başkan, seçimi kaybetme riskine girdi ama milli takıma gitti. Bu tür bahanelere sığınmak o makamlardaki insanlara yakışmıyor" dedi.

NELER YAŞANDI?

Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği arasında sezon başından bu yana yaşanan krizlere bir yenisi de seçim kararıyla eklendi.

Bazı kulüpler TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'yi istifaya davet ederken karşı hamle olarak 18 Temmuz'da seçim kararı gelmişti. Büyükekşi TFF'si, 18 Temmuz'daki Mali Genel Kurul'u Seçimli Genel Kurul olarak yapmaya karar verdiğini duyursa da kulüplerden buna şiddetli itirazlar geldi.

Büyükekşi, Milli Takım'la EURO 2024'ü de görüp zaman kazanmayı isterken kulüpler ise sezonun bitimiyle birlikte hemen seçim yapılmasını talep ediyor.

NOTER HUZURUNDA İMZA SÜRECİ

Süper Lig kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) olağanüstü seçimli genel kurula gitmesi için noter onaylı imza toplamaya başladı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.