İnegöl’ün adı nereden geliyor?

Tarih boyunca İnegöl’de göl olmamasına rağmen İnegöl adı neden gölle ilgilendiriliyor. Rehber Ömer Kaptan ve Tarihçi yazar Aykan Öztürk ise farklı zamanlarda İnegöl adı ile ilgili araştırmalarını Youtube videolarında anlattılar.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
19 Haz 2021 / Cmt 13:11 |
/ 7.670 Kez Okundu
| |
Youtube kanalında İnegöl ile alakalı açıklamalarda bulunan Ömer Kaptan “Evliya Çelebi’nin aktardığı bir zamanlar ismi ezinegöl olan yerin adı zamanla İnegöl oldu gibi rivayetler doğruyu yansıtmıyor. Raif Kaplan hocamızın aktardığı eynegölden dönüşerek İnegöl olduğunu ifade ediyor. Kadim şehir adları fonetik yani ses uyarlama ile oluyor. İnegöl’de bu şekilde bir dönüşme olabilir.  12. YY’da Angelacoma yani melek köyü anlamına geliyor. Şimdi gerçekten Angelacoma İnegöl’e mi dönüştü. Hammer’in kitabına göre Adını Aziz Nikola’nın Yunancası olan Aya Nikola’ya ithafken edilen kiliseden almış olan bu yer Türkler tarafından İnegöl olarak değiştirilmiştir.”

OSMANLIDA ÖNEMLİ YERLER İNE İLE BAŞLAR
Tarihçi yazar Aykan Özyürek ise “Şunu kesin olarak biliyoruz ki Bizans ve Roma döneminde İnegöl’ün isimi Angelacoma fakat Osmanlı dönemindeki kaynaklara baktığımızda birkaç rivayet var. Kuvvetli rivayetlerden biri ise İnegöl’ün ismi eynegölden gelmiştir. Eyne kelimesi ufak ve küçük anlamı taşır. Biz biliyoruz ki tarih kaynaklarına göre İnegöl’de ufak bir gölet varmış. Bu anlamda küçük göl anlamına gelen eynegöl ismi vardır. Fakat seyahatname yazarı Evliya Çelebi İnegöl’ün isminin ezinegölden geldiğini bahseder.  Turgutalp’in burayı bir Cuma günü fethettiğinden bahseder. Farsça’da Cuma günü ezine olduğu ezinegöl ismi verilmiştir. Fakat başındaki ez kelimesi kaldırıldığı için İnegöl’e dönüştüğünü rivayet eder. Fakat Osmanlı’da mamur verimli berekli ve konum olarak ayrıcalıklı yerlerin başına hep ine kelimesi getirilmiştir. Bakın İnebolu, İnebahtı gibi bu kıstasta İnegöl dendiğinden şüphemiz yok.  ”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.