İnegöl’ün ilk belediye başkanına sahip çıkıldı

Geçtiğimiz Haziran ayında gündeme getirdiğimiz İnegöl Belediyesi kurucu belediye başkanı Sadıkaze Süleyman Ağa’nın içler acısı mezarı sonrası İnegöl Belediyesi harekete geçerek kabristanda bakım gerçekleştirdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
19 Eki 2019 / Cmt 11:34 |
/ 5.447 Kez Okundu
| |
İnegöl Belediyesi’nin kurucu belediye başkanı ve 1870 ile 1903 yılları arasında 3 kez göreve gelen toplamda 15 sene görev yapan Sadıkaze Süleyman Ağa’nın mezarı İnegöl’ün en eski mezarlıklarından biri olan Orhaniye Mezarlığı’nda.

26 Haziran 1914 senesinde hayatını kaybeden Sadıkzade Süleyman Ağa’nın mezarı aradan geçen 105 yılda harap oldu. Mezar taşının kırıldığı mezarın hemen yanında ise 7 Şubat 1913 yılında vefat eden eşi Hacı Fatma Hanım yer almakta.

OSMANLICA YAZIYOR

Hacı Sadıkzade Süleyman Ağa’nın kırılan mezar taşında Osmanlıca “Huve’l – Hayyu’l – Baki Akibet – i hak olur insan ne kadar çok yaşasa. Yalnız  ömür ebedhane  eserdir o kalır. Ne Süleymanlar ölür böylece bir nam ve eser. Yalnız Mescid-i Aksa bırakanlar ün alır …………beldeden Sadıkzade Süleyman Ağanın ruhuna Fatiha” ifadeleri yer almakta.

DÜZENLEME YAPILDI

Öte yandan İnegöl Belediyesi ekipleri mezarlığın bulunduğu bölgede düzenleme gerçekleştirdi. Mezarlar mermerler ile onarıldı.

MEZARTAŞLARI ONARILDI

Mezarlık içerisinde bulunan tarihi mezartaşları belediye ekipleri tarafından onarılarak, İnegöl Belediyesi kurucu belediye başkanı Sadıkaze Süleyman Ağa ve ailesinin mezarlarına sahip çıkıldı.

Eski hali bu şekilde idi
 

Yeni hali ise bu şekilde oldu


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Şakir Abi / 16 Kas 2019 / Cmt 04:53
Pekiii buraya giden yoldaki Mezarlar nerede kaldı. Dedemin mezarı ne oldu. Millet Dedemin mezarı üzerine basarak geçtikçe hiç mi vicdanınız sızlamayacak. Öbür tarafta hesaplaşma ümidi ile.