İNGAZ’dan Hayat Kurtaran Uyarılar

İNGAZ, meteoroloji tarafından yapılan Marmara’daki lodos uyarısı nedeniyle bacalı cihaz kullanan doğalgaz abonelerini ve soba kullanan halkı uyardı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
21 Kas 2015 / Cmt 13:30 |
/ 773 Kez Okundu
| |

Cuma günü akşam saatlerinden sonra Marmara'nın batısından başlayan ve etkisini arttırarak devam eden rüzgarın bugün ve yarın fırtına şeklinde esmesi beklendiği uyarısını yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklaması sonrasında, İNGAZ özellikle bacalı cihaz kullanan doğalgaz abonelerini ve soba kullanan halkı uyardı. İNGAZ Genel Müdürü Faruk Coşkun, açıklamasında lodoslu havalarda bacalı cihazların kapatılması ve katı yakıtlı sobaların kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

KURALLARA UYULMADIĞINDA…

Güvenli doğalgaz kullanımına yönelik, tesisatlarda can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların önüne geçmek için İnegöllüleri dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyaran İNGAZ Müdürü Faruk Coşkun, “Çevre dostu, ekonomik ve konforlu bir yakıt olan doğalgaz, kurallara uygun kullanıldığında en güvenli yakıttır. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi kurallara uyulmadığında ve bazı temel önlemler alınmadığında can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek oluşumlar meydana gelebilmektedir” dedi.

BU HATA HER YIL BİNLERCE CANA MAL OLUYOR

Yanlış seçilmiş ve çabuk deforme olan baca imalatları ve montajları nedeniyle her yıl birçok insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Coşkun, yaşanılan olumsuzlukların; baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluk nedeniyle baca gazlarının dış ortama atılamayıp iç ortama sızmasından ya da yakma cihazlarındaki bakımsızlık ve arızalardan kaynaklandığını vurguladı.

BACALARA DİKKAT!

Cihazların bulunduğu yerlerde güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezlerinin sürekli açık ve temiz tutulmasının, aynı zamanda bacalı cihaz kullanılan odalarda karbanmonoksit alarm cihazının bulundurulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Faruk Coşkun, şöyle devam etti: “Lodosun etkili olduğu günlerde ani hava ısınmasından dolayı bacalar daha az çeker. Böyle havalarda daha önce temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Şiddetli rüzgarın etkili olduğu dönemlerde bacalı cihazların mümkünse kullanılmaması ve yanan sobaların da söndürülmesi alınması gereken öncelikli önlemlerdir.”

YETKİLİ FİRMALARI TERCİH EDİN

Lodoslu havalarda meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinin, çoğunlukla kaçak bağlantı yapılan yerlerde yaşandığına da dikkat çeken Coşkun, doğalgaz projelerinin sadece yetkili iç tesisat firmalarına yaptırılmasını gerektiğine değindi. Coşkun, yetkili tesisat firmalarının internet sayfalarında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Doğalgaz tesisatlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemesi konusunda halkı uyaran Coşkun, “Bu tür dönemlerde hiçbir şekilde bir olumsuzlukla karşılaşmak istemeyiz. Ancak müşterilerimiz daire içlerinde doğalgaz ile ilgili her hangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 nolu Doğalgaz Acil telefon hattını arayabilirler” dedi.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.