İNGAZ’dan yüksek fatura açıklaması

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
07 Oca 2019 / Pzt 18:04
/ 87.979 Kez Okundu
| |

İnegöl’de İNGAZ faturalarında yapılan hata yapılması sonrası konuşan İNGAZ bölge müdür vekili Yavuz Seneman yapılan hatadan 3 mahalle etkilendi dedi.

İNGAZ tarafından 2 ay önce yapılan hata Ocak ayında abonelerin faturalarına yansıtılmıştı.

Aralık ayında yazılan faturalarda meydana gelen eksik okuma nedeniyle birçok abonenin faturasının diğer bedeller kısmında ek ücret yazdığı görülmüştü.
Kamuoyunda büyük tepkilere neden olay sonrası İnegöl Online olarak İNGAZ bölge müdür vekili Yavuz Seneman ile görüştük.

ARALIK AYINDA TÜKETİM FAZLA

Aralık ayında fazla tüketim olmasından dolayı faturaların yüksek geldiğini ifade eden Yavuz Seneman”Şimdi bu faturaların yüksek gelmesinin nedeni Aralık ayında ortaya çıkan hava sıcaklıkları Kasım ayına göre ciddi manada hava sıcaklıkları düşüşü var.  Hava sıcaklıklarında bir önceki aya göre yarı yarıdan fazla bir düşüş var. Aralık ayında yeteri kadar tüketimlerin yüksek oluşu doğalgaz fiyatlarındaki artışlarından dolayı Aralık ayı faturaları genelde yüksek çıkıyor buda normal bir durum. “

ARALIK AYINDA HATA OLUŞTU

Aralık ayındaki faturalarında bir kısmında tahakkuk hatası olduğunu belirten Yavuz Seneman “Aralık ayında kaynaklı farka gelince Aralık ayında tarafımızca yapılan sistemsel tahakkuk eksikliğinden kaynaklı hata meydana geldi. Bu öngörülebilen bir durumdur. Nasıl faturalara ilave olarak yansıtılmışsa geçmişte 4-5 sene öncede indirim olarak yansıtılmıştı.  Bu tabi olduğumuz enerji piyasası yönetmeliklerine göre de bunlar öngörülebilir bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için de dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğinde eksik yada fazla tahakkuk sonraki ayda uzun süreli ise sonraki aylarda iade edilir şeklinde bize bu yetki veriliyor. Durum bundan ibarettir bunun dışında İNGAZ’ın yapmış olduğu bir zam yada farklı bir uygulaması yoktur. Fiyatlarımız şeffaftır, gaz alış fiyatımız ve üzerine konulan sistem kullanım bedeli artık KDV’dir doğalgazın fiyatı.  Doğalgazın fiyatlandırılması olabildiğince şeffaftır.”

3 MAHALLE ETKİLENDİ

Yaklaşık 6 bin abonenin yanlış tahakkuktan etkilendiğini belirten Yavuz Seneman “Bu fatura Süleymaniye Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesinin bir bölümü, Osmaniye mahallesinin bir kısmı yani İNGAZ binamızın yakın kısımlarında meydana geldi.   Bu olay ilk okunan günlerde meydana gelmiştir. Yenişehir Alanyurt gibi bölgelerde böyle bir durum meydana gelmedi.”


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.