İşte İnegöl’deki deprem senaryosu

AFAD’ın tatbikat için gerçekleştirdiği 5,4 şiddetindeki bir depremde İnegöl’de depremden 220 bin insan etkileniyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
27 Eyl 2019 / Cum 12:29 |
/ 9.456 Kez Okundu
| |
İstanbul’da son günlerde artan depremler etkisini İnegöl’de de göstermekte. Birinci derece deprem bölgesinde bulunan İnegöl’de geçtiğimiz ay bir tatbikat düzenlemiş tatbikat gereği İnegöl’de 5,4 şiddetindeki bir deprem senaryosu hazırlanmıştı.

220 BİN KİŞİ ETKİLENİYOR

5,4 büyüklüğünde yaşanacak bir depremin senaryolaştırıldığı deprem tatbikatında, ilçedeki 29 bin 548 binadan 4 bin 922 bina hasar gördü, 6 bina yıkıldı, 1 kişi öldü, 85’i ayakta olmak üzere 116 kişi yaralandı. Senaryoya göre, depremden etkilenen nüfus ise 220 bin 695. Tahmini hasar ve can kayıplarında da en fazla hasar Yeniceköy Mahallesi’nde oldu.

7.6 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, daha önce İnegöl ziyaretinde Gemlik-İznik fay hattında bir kırılma olması durumunda 7.6 büyüklüğünde deprem beklendiğini söylemiş ve bu depremin büyük felaketlere neden olabileceğini açıklamıştı. Dr. Şerif Barış, bu fayın kırılması durumunda İnegöl’de büyük hasarların oluşabileceği uyarısında bulunmuştu. Yine birçok uzman, Manyas’tan İnegöl’e uzanan fay hattında büyük risk taşındığı uyarılarında bulunmuşlardı.

İNEGÖL MERKEZDE MAHALLE HASAR ANALİZİ


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.