İTSO’dan Exsimbank talebi

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) düzenlediği seminerde, ilçedeki ihracatçı firmalara Türk Eximbank kredileri ve ihracat teşvikleri anlatıldı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Mar 2018 / Per 16:00 |
/ 4.023 Kez Okundu
| |

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) düzenlediği seminerde, ilçedeki ihracatçı firmalara Türk Eximbank kredileri ve ihracat teşvikleri anlatıldı. İTSO Başkanı Metin Anıl, İnegöl’ün ihracattaki başarısına vurgu yaparak, bu başarıya daha da artırmak için çalıştıklarını söyledi.
İTSO konferans salonunda dün saat 14.00 ile 16.00 arasında düzenlene semire ilçedeki firmalar büyük ilgi gösterdi. Seminerin açılış konuşmasında yapan İTSO Başkanı Metin Anıl, İnegöl’ün yıllardır verdiği dış ticaret fazlası ile Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyledi. Anıl, bu katkının daha artması için Türk Eximbank’ın İnegöl’de temsilciliğinin açılmasını istediklerini belirterek, “Ülkemizin daha müreffeh olması için çok çalışmamız gerekiyor. Türk Eximbank, ihracat yapan firmalara önemli avantajlar sağlıyor. Yıllardır dış ticaret fazlası veren İnegöl’de Türk Eximbank irtibat bürosu olursa ilçemizin ihracatına büyük katkı sağlar” dedi.
Anıl, Türk Eximbank’ın İnegöl’de temsilcilik açması halinde üyelerinin, bankanın sağladığı avantajlardan daha çok istifade edebileceklerini bu sayede Türkiye’nin ihracatına daha fazla katkı sunabileceklerine dikkat çekti. Başkan Anıl, bu taleplerine olumlu cevap verilmesi halinde, temsilcilik açılması sürecine her türlü katkı sunmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
Daha sonra kürsüye çıkan Türk Eximbank Bursa Şube Müdürü Yasin Okur, Bursa’nın Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük ekonomisine sahip olan şehir olduğuna dikkat çekerek, bu büyüklükte İnegöl’ün katkısını anlattı. Bursa’nın dış ticaret fazlası vermesinde İnegöl’ün çok önemli payı olduğuna vurgu yapan Okur, “İnegöl’ün her yıl yüksek oranda dış ticaret fazlası vermesi Bursa’yı sıralamada yukarıya taşıyor. Bugün sizlere ihracat yaparken sunabileceğimiz katkıları anlatmak istiyoruz” diye konuştu. Okur, Bankanın İnegöl’de temsilcilik açması talebine olumlu baktığını ve bu konuda elinden gelen desteği vereceğini de ifade etti.
Türk Eximbank’ın, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Devlet Yatırım Bankası Türk Eximbank’a dönüştürüldüğünü belirterek sözlerine devam eden Yasin Okur, maksatlarının, ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması olduğunu dile getirdi.
Türk Eximbank’ın diğer hizmetlerinin ise sevk öncesi ihracat kredileri, reeskont kredileri, yatırım amaçlı ihracat kredileri gibi çeşitli hizmetler verdiklerini ifade eden Yasin Okur, “Türk Eximbank, ihracatçılara sağladığı finansal desteği geçen yıl yüzde 19 artırarak 39,3 milyar dolara çıkardı. Her 100 dolar ihracatın 25 dolarında Tük Eximbank’ın izi var. İnegöl’de Tük Eximbank kredilerini kullanan ihracatçı firmalar bulunuyor ama ve bunların sayısının artmasını bekliyoruz. Hem kredi hem de sigorta işlemlerini bir arada gerçekleştiriyoruz. 1 yıl geri ödemesiz 5 yıl, 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl ödemeli olmak üzere 25 kredi programımız var. İhracata göre vade 10 yıla kadar yükselebiliyor” dedi.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.