Kriz yönetim planını anlattılar

Saadet Partisi İlçe Yönetimi, oluşturulan kriz yönetim dosyasını kamuoyu ile paylaştı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
12 Tem, 2020 / Paz 18:16 |
/ 5.449 Kez Okundu
| |
Düzenlenen toplantıda konuşan Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, "Bildiğiniz üzere ülkemiz ve dünyamız bir salgın ile mücadele ediyor Ben sözlerimin başında bu salgın süresince hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum Yakınlarına da sabırlar niyaz ediyorum. Saadet Partisi İnegöl ilçe teşkilatı olarak yaşadığımız şehrin sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Bu sorunları bir taraftan dile getirirken de ilçe teşkilatı olarak da sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini kanaatlerimizi sizin vasıtanızla halkımızla paylaşıyoruz. Özellikle salgın süreci ve son dönemde Yaşadığımız sıkıntılar özellikle deprem ve sel baskınları derken 2020 yılı maalesef Ülkemiz adına üzücü olaylarla geçmekte özellikle şahsımı bu süreç ilerleyen dönemler için endişelendirdi. Mahalli idareler başkanımız bünyesinde bir çalışma başlattık. Özellikle yaşanan bu sıkıntılı sürecin etkisiyle İnegöl halkımız olası bir depreme olası bir sel felaketinden olası bir doğal afete ne kadar hazırlıklı diye bir çalışma hazırladık yaklaşık bu süreç bir buçuk ay sürdü ben buradan özellikle Kızılay, IHH, İndak, Kent Konseyi ve Cansuyu Dernek başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.


Saadet Partisi İlçe Mahalli İdareler Başkanı Av.Fatih Mucahid Berber ise şunları söyledi; “Mahalli idareler başkanlığımız öncülüğünde İnegöl’de birçok sivil toplum kuruluşu ile yaptığımız istişare ziyaretleri sonrasında topladığımız verilerden bir kriz yönetimi dosyası oluşturduk. “Malumunuz olduğu üzere 2020 yılı içinde birçok krizle karşı karşıya geldik. Elazığ’da yaşanan büyük deprem, halen daha bölgemizde yaşanan depremler, korona virüs salgını ve en son olarak da yaşadığımız sel felaketleri bizlere kriz yönetimi konusunda artık daha duyarlı ve hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdi. Bu anlamda konuyla birebir ilgili olan sivil toplum kuruluşlarımızı, arama kurtarma ekiplerini ve İnegöl Kent Konseyimizi ziyaret ettik. Kendilerine bir ön çalışma dosyası sunduk. Fikirlerini bizlerle paylaşmalarını istedik. Sağ olsunlar hepsi bir şekilde bizlere dönüş yaparak fikir ve projelerini aktardılar. Biz de bunları derleyip bir istişare dosyası haline getirdik.
YAŞADIĞIMIZ ANDA KRİZ GÜNDEMİMİZE GİRMEMELİ
Maalesef yaşanan sel hadiselerinden dolayı özellikle Bursa'da Kestel'de 7  tane Can kaybımız meydana geldi ve yine İnegöl'de bilindik manzaralarla karşılaştık felaket boyutuna ulaşacak görüntüler yaşandı özellikle merkez mahallelerimizde de Kemalettin Sami Caddesi üzerinde de geçen sene tedbir alınmasına rağmen gene aynı görüntülerle karşılaştık Akhisar Mahallesi yenice köy Mahallesinde felaket boyutunda görüntülerle karşılaştık Tüm bu tabloyu birlikte okuduğumuzda Bizler görüyoruz ki doğal afetleri veya bu karşılaştığımız krizleri yaşadığımız anda artık gündemimize almaktan vazgeçmeliyiz bir deprem hadisesi yaşandığı zaman Bizler 2 gün boyunca televizyonlarda profesörleri herkesi dinliyoruz konu ile alakalı açıklamalar yapıyorlar 2-3 gün sonra bu gündemden kalkıyor sel hadisesi ile alakalı olarak keza Üç gün boyunca Biz canlı yayında Kesteli izledik oradaki arama-kurtarma çalışmalarını izledik akabinde konu gündeminizden kalktı biz artık Bu süreçten sonra özellikle İnegöl için bu konunun sürekli masada olması gerektiğini düşündük sürekli gündem maddesi olarak masamızda durması gerektiğini düşünerek bu Kriz yönetimi ile alakalı bir çalışma yapmaya karar verdik
 
 
 
 
İLK ADIM AFET EĞİTİM MERKEZİ OLUŞTURULMASI
Dosya ile alakalı Çalışmaları iki ana başlık altında topladık. “Kriz yönetiminde birinci maddemiz Bina ve Lojistik ihtiyacı, ikinci maddemiz ise insan organizasyonu oldu. Bina ve lojistik ihtiyacı olarak şu anda dört temel talep ortaya çıktı. İnegöl’de bir kriz merkezi binası inşası, büyük ölçekli çadır kent alanlarının şimdiden tespiti ve buradaki altyapının hazır hale getirilmesi, acil durum konteyner sayısının artırılması ve İnegöl’de bir Afet Eğitim Alanı oluşturulması. İnsan organizasyonunda da özellikle sivil profesyonel gönüllü sayısının artırılması ve bunların organizesini önemsiyoruz. Ancak şu anda öncelikli ilk talebimiz Afet Eğitim Alanı oluşturulması.
 
BİNA VE LOJİSTİK MADDELER
 
İLÇE KRİZ MERKEZ BİNASI
ilçe kriz merkez binasının gerekliliği ve bununla alakalı yönetmelikler var Bu konuyla alakalı herhangi bir kriz çıktığı zaman Valilik bünyesinde bir kriz masası kuruluyor eğer kriz ilçe bünyesinde de çıkarsa Kaymakamlık bünyesinde de kurulabiliyor Peki nasıl kuruluyor bir organizasyon gerçekleştiriliyor bir kamu binasında bir oda tahsis ediliyor diyorlar ki burası arkadaşlar kriz Merkezimizdir burada çalışmaları yürüteceğiz Evet bu küçük çaplı ilçelerde olumlu sonuçlar doğurabilir Ama bu kadar nüfus yoğunluğunun olduğu İnegöl'de geçici bir kriz masası oluşturmak durumu çözmeyecek Dolayısıyla yine İnegöllümüzde mevcut binalardan bağımsız ilçe kriz merkez binası kurulması gerektiğini ön gördük, yatar mimaride çok şiddetli depremlere ve sel felaketlerine dayanıklı olacak bir kriz merkez binası kurulmalıdır.
 
ACİL YARDIM KONTEYNIRLERİ
Bina ve lojistik anlamında ikinci olarak İnegöl'e gerekli olan acil yardım konteynırlarıdır. bu konteynırların içinde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek ekipmanlar bulunmalıdır Tabii ki bunlar tamamen profesyonellerin kullanabileceği tarzdan ekipmanlar olmalıdır İnegöl'de iki noktada acil durum konteyneri var Birisi kültür Park’ta bir diğeri de botanik parkta Her biri bir arama kurtarma ekibine zimmetlenmiş durumda haritaya baktığımızda bunun zaten yetersiz olduğunu göreceksiniz konteynırları arttırmak tek başına bir şey ifade etmiyor aynı zamanda arama kurtarma ekiplerindeki personel sayılarının da arttırmak gerekmektedir.
 
ÇADIR KENT ALANI HAZIRLANMASI
Yapılacak kriz merkez binasının yakınına bir Çadır kent alanın hazırlanması gerekmektedir burada hazır kurulu çadırdan bahsetmemekteyiz. Zemini hazırlanmış Şapı atılmış tuvaleti ve banyosu yapılmış bir alanın hazırlanmasından bahsediyoruz De monte olarak kullanılabilen çadırlar mevcut böyle bir alan olduğunda oranın Çadır kent alanı olarak hazırlanması daha uygun olacaktır.,
 
 
 
İNSAN ORGANİZASYONU
İnsan organizasyonu ise üçlü saç ayağına oturtulmuş durumda birincisi devlet kamu personeli ikincisi profesyonel gönüllüler üçüncüsü vatandaş yani sivillerdir.
 
 
KAMU PERSONELİ
Kamu personelinden kastımız İlçe Kaymakamlığı bünyesinde kurulacak olan ilçe kriz masasının içerisinde çalıştırılacak olan mevcut personelden bahsediyoruz belediye çalışanları, ilçe Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Garnizon Komutanlığıdır.
 
SİVİL GÖNÜLLÜLER
İkinci saç ayağımız ise profesyonel sivil gönüllüler şu an İnegöl'de 2 tane Arama Kurtarma Ekibi var kendileri bize özellikle ricada bulundular arama-kurtarma ekiplerinin artırmaları ile alakalı veya yeni arama kurtarma ekiplerinin çıkması için öncülük etmemiz gerektiğini bizlere söylediler Bizler de altyapı çalışmalarını yaptık ve genç Saadet İnegöl arama kurtarma ekip çalışmasını başlattık bu çalışmamızın da İnegöl'deki diğer siyasi partilere örnek olacağını düşünüyoruz.
 
VATANDAŞ- SİVİLLER
son saç ayağımız vatandaş eğitimleri yani sivil organizasyonlar eğitimi vatandaş düzeyinde ne kadar yayabilirseniz o kadar olumlu sonuç elde edebiliyorsunuz İnegöl Kızılay başkanımız Varol Bey'in verdiği bir örnekte 1999 Düzce depreminde arama kurtarma ekiplerinin kurtardığı insan sayısı 700 kişi o anda vatandaşlar tarafından kurtarılan insan sayısının ise 15000 kişi olduğunu bizlere bildirdi maalesef kurtarırken eğitimi olmadığından dolayı uygun çıkartamadıklarından dolayı çok sakatlananlar olmuş. Onun için sivil eğitimleri önemsiyoruz.
 
Son olarak Umut ediyoruz ki belediye başkanımız ve kaymakamımıza teslim ettiğimiz bu dosyamız yapacakları çalışmalarda Ufuk açar ve bizler de Saadet Partisi İnegöl ilçe teşkilat mensuplarımızla yapılan çalışmalarda bulunacağımızı ve desteğimizi sunacağımızı ifade ederiz katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
 
 

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.