Krizden etkilenmek istemeyen, İnegöl Mobilyacısına 5 kritik tavsiye

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik ve hammaddeye yapılan fahiş zamlar piyasalarda tedirginliği arttırırken, MÜSİAD’dan çok önemli çıkış geldi. İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, iş dünyasına 5 maddeden oluşan tavsiyelerini açıkladı. Tüm dünyada soğuk savaş döneminin başladığını dile getiren Malkaç, doğru hamleler yapan işletmelerin bu durumdan çok daha fazla kazançlı çıkacağını söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
07 Ağu 2018 / Sal 19:54 |
/ 16.798 Kez Okundu
| |
Son günlerde dolar paritesinin 5.3 TL’ye yaklaşması iş dünyasında büyük bir korkuya neden oldu. Bir çok firmanın batabileceği söylentileri kamuoyunda dile getirilmeye başlanırken, MÜSİAD, krizden etkilenme endişesi yaşayanlara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

ABD-Rusya-Çin üçgeninde başlayan soğuk savaşların İran ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya da sıçradığını dile getiren MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, ülkemizde dile getirilen ekonomik daralmanın tüm dünya genelinde daha da fazla hissedildiğini dile getirdi.

KRİTİK 20 AY UYARISI

Önümüzde ki 20 aylık sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Malkaç, “Bizler artık ayağımızı yorganımıza göre uzatacağımız bir döneme giriyoruz. En az 20 aylık süreçte  her türlü olağan dışı hareketlere hazır olmak zorundayız.  Bu sadece bizim sorunumuz değil, bu süper güç diye adlandırdığımız ülkelerinde sorunu. Şu an gücünü kaybetme korkusu yaşayan ülkeler tüm dünya ekonomisini etkileyecek hamleler yapıyor. Buna karşı dikkatli ve sabırlı olmalıyız” diye konuştu.

5 MADDELİK TAVSİYE

Yaptığı açıklamasında İnegöl iş dünyasına seslenen Malkaç, “Firmalarımız artık üretim verimliliğini arttıracak acil eylem planları hazırlamalıdır. Bu bizim tespit ettiğimiz en önemli konulardan biridir. Maalesef  olumlu havanın olduğu zamanlarda ötelemediğimiz bu konu, önlem almayanların başına iş açabilir. Diğer konu ise döviz artışı her ne kadar hammaddeye yapılan zamları etkilese de  özellikle İnegöl’e ihracat anlamında ciddi kazançlar sağlayabilir. Bu süreçte ihracat daha fazla önemli hale geldi. Şu an özellikle mobilyacı esnaflarımızın hedef pazarları kapı kapı dolaşmaları gerekiyor.” dedi.
İşletmelerdeki israfa da dikkat çeken Malkaç, “MÜSİAD olarak yaptığımız araştırmalarda işletmelerde ki gereksiz harcamaların boyutunun çok fazla olduğunu gördük. Bizler artık tasarruf tedbirlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu süreçte özellikle satın alma departmanlarının uyarılması ve zayi atların en aza indirilmesi için çalışma yapılmasını tavsiye diyoruz”
Döviz kurunda hareketliliğin devam edeceği uyarında bulunan Malkaç, “Artık hiç kimse doların 5 TL’nin altına inmesini beklemesin. Bizler bu hareketliliğin uzun bir süre daha devam edeceği öngörüsündeyiz. Bu sebeple işletmelere tavsiyemiz mutlaka döviz borçlarını kapatmalarıdır. Aksi halde daha büyük sorunlarla karşılaşabileceklerini bilmelerini istiyoruz. Diğer tavsiyemiz ise fazla gayrimenkulleri olanların satış yaparak ellerinden çıkararak nakte çevirmesinin yerinde bir hamle olacağını öngörüyoruz” dedi.
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, hükümetinde bu süreçte iş dünyasıyla sürekli istişare halinde olmasını önemsediklerini, ancak piyasalara nefes aldıracak ve karabulutları dağıtacak adımların daha hızlı atılması noktasında da bir beklenti olduğunun altını çizdi.

Malkaç konuşmasının sonunda, açıkladıkları 5 maddelik tavsiyelerin doğru uygulanması halinde işletmelerin krizden daha güçlü çıkabileceklerini söyleyerek, “Şimdi birlik zamanı, gelin bu krize meydan okuyalım. Dünyanın dengesiyle oynayan ülkelere ne kadar güçlü olduğumuzu gösterelim” şeklinde konuştu.
 

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.