Mezar taşının üstüne kuş yuvası yaptı

Alanyurt bölgesinde bulunan ve İnegöl’ün yeni mezarlığı olan mezarlıkta bir mezar üzerinde bulunan kuş kafesi dikkat çekiyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
16 Ağu 2019 / Cum 15:36 |
/ 2.236 Kez Okundu
| |
Merhamet üzerine kurulan medeniyetimizin örneklerinden olan câmilerin, hatta evlerin duvarlarında küçücük, ama ihtişamlı kuş evlerinin bir örneği ise İnegöl’de bulunan bir mezarda dikkat çekiyor.

Merhumun ailesi tarafından yaptırıldığı tahmin edilen kuş evinde, mezar taşının hemen üstünde yapıldı. Duyarlı bir vatandaş tarafından yaptırılan kuş yuvasının içine düzenli olarak yem bırakılmakta.

OSMANLI FELSEFESİ

Osmanlı döneminde, sokak köpeklerinin yiyecek bulması, sıcak günlerde kuşların su içmesi, kanadı kırık leyleklerin tedavisi, dağda aç kalan kurtlara et verilmesi, yaralı atların iyileştirilmesi için vakıflar kurmuşlar. Çeşmelere hayvanlar su alsın diye yalak yaptıkları gibi, mezarların üzerine kuşların su içmesi için küçük tekneler yerleştirmişler. Cami, medrese, saray gibi binaların güneş alan ve rüzgar vurmayan cephelerinde, insanların ulaşamayacağı yükseklikte kuş evleri, “âşiyânlar” yapmışlar.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.