Mobilya ihracatı umut veriyor

Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019’un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64’ünün Marmara Bölgesi’nden karşılandığını söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
14 Kas 2019 / Per 19:00 |
/ 845 Kez Okundu
| |
EN BÜYÜK PAY MARMARA’DA

Türkiye mobilya sektörü 2019’un ilk 10 ayında 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan artış yüzde 8,86 olarak açıklandı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Başkanı Ahmet Güleç, Türk mobilya sektörü olarak 179 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyerek, burada en büyük payın Marmara Bölgesi’ne ait olduğunu kaydetti.

 

MARMARA’DAN DÜNYAYA OTURMA GRUPLARI GİDİYOR

Marmara Bölgesi’nin mobilya ihracatı içindeki payının yüzde 64 olduğunu aktaran Güleç, “2019 yılının ilk 10 ayında sektörümüzde gerçekleşen ihracatın yaklaşık yüzde 64’ü Marmara Bölgesi’nde gerçekleşmiş olup geçen yıla oranla yüzde 8,16’lık bir artış ile ekim ayını tamamlamış bulunmaktayız. Geçen sene bölgemizden gerçekleştirdiğimiz 1,5 milyar dolarlık ihracatı bu sene 123 milyon dolar daha arttırarak 1,6 milyar dolara çıkardık” dedi.

 

Güleç, tüm Türkiye için mobilya ihracatında yılsonu hedefin 4 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekledi. Marmara Bölgesi’nden ihracatın gerçekleştirildiği ülkeler ve ürün grupları hakkında da bilgi veren Güleç, “ABD, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, Libya, İsrail, Katar, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri Marmara Bölgesi olarak en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında yer almakta. Yemek ve oturma odaları için ahşap mobilyalar, çocuk karyolaları ve beşikler, oturmaya mahsus mobilyalar en çok ihraç edilen ürün gruplarını oluşturmaktadır” dedi.

 

“HEDEFİMİZ; MOBİLYADA KİLOGRAM BAŞINA İHRACAT DEĞERİNİ 7 DOLARA ULAŞTIRMAK”

Mobilyada kilogram başı ortalama fiyatın 2,74 dolar olduğunu da sözlerine ekleyen Güleç, Marmara Bölgesi’nin bu alanda da ipi göğüslediğini söyledi. Güleç, “2019’un ilk 1o ayında kilogram başına ihracat rakamı 2,74 dolar olarak gerçekleşti. Marmara Bölgesi olarak katma değeri yüksek ürünler üretme iddiamızla geçen sene de bu sene de Türkiye ortalamasının üzerinde rakamlar elde ettiğimizi söylesek yanılmayız. Ekim sonu itibariyle de kilogram başı fiyatımız 3,12 seviyesinde seyretti. 


Tabii bizim burada hedefimiz; mobilyada kilogram başına ihracat değerini 7 dolara ulaştırmak. Bunun için yenilik, inovasyon ve tasarıma odaklanarak katma değerimizi artırabiliriz. Aslında son 10 yıldır Türk mobilyası, dünyaya konseptürünler satmaya başladı. Dolayısıyla burada temel konu, teknolojiyi üretime entegre etmek. Bu bakış açısına sahip ülkeler,  sektörde öne geçiyor. Bugün dünyanın 13. en çok ihracat yapan ülkesiyiz. Hedefimiz 2023’te 10 milyar dolara erişmek. İlk 10 ülke arasına girmek. Bütün bu hedefler tasarıma yatırım, AR-GE’ye yatırımdan geçiyor” dedi.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.