Murat Balakuş’tan hutbe tepkisi

Demokrat Parti (DP) İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Diyanet İşleri tarafından verilen Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk, Celâl Bayar, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Emir Ayşe, Demirci Mehmet, Şahin Bey, Hasan Tahsin ve diğer kahramanların adını anılmamasına tepki gösterdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
31 Ağu 2019 / Cmt 18:05 |
/ 8.965 Kez Okundu
| |
Demokrat Parti (DP) İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Diyanet İşleri tarafından verilen Cuma hutbesinde Celâl Bayar, Halime Çavuş'un, Nezahat Onbaşı'nın, Emir Ayşe'nin, Demirci Mehmetlerin, Şahin Beylerin, Hasan Tahsinlerin, diğer kahramanların adını anılmamasına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Balakuş; “Kıvançla andığımız, rahmet duaları ve minnet temennileri ile 97’nci yılını geride bıraktığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ne acı ki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı densizlik, ‘Zafer Ruhu’ndan daha çok konuşuldu. 97’nci yılı mübarek cuma gününe denk gelen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde, gaza eden, ezanları memleket üzerinde daim kılan, ‘Allah Allah’ nidaları, ‘Bismillah’ sedaları ile düşmana geçit vermeyen, bu kadim topraklarda İslam sancağının dalgalanmasını sağlayan başta Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yeşil destarı ile galip ordularımızın örgütlenmesine büyük katkı sunan milli mücadelenin ‘Galip Hocası’, Kurucu Genel Başkanımız Celâl Bayar'ın, muharebe meydanlarının kadın kahramanları Halime Çavuş'un, Nezahat Onbaşı'nın, Emir Ayşe'nin, Demirci Mehmetlerin, Şahin Beylerin, Hasan Tahsinlerin, diğer kahramanlarımızın adını anmayan, anamayanlar yıllardır dahil oldukları meselelerle itibarı zedelenen Diyanet İşleri Kurumu’nun kalan itibarını da sıfırlamıştır. Siyasetin camilere girmemesi ısrarla telkin edilirken, doğrudan diyanete siyaseti bulaştıran, mensup olduğu dinin gerekleri ile değil fikri aidiyetleri ile bir din/diyanet teşkilatlanması, idaresi kuranlar, camilerde gördüğümüz gibi safların ayrışmasının da sorumlularıdır. Omuz omuza düşmana karşı binlerce yıldır mücadele eden, bu toprakları vatan belleyen ve bayrağımızın dalgalandığı bu vatanın camilerinde, mescidlerinde omuz omuza ibadet eden insanlarımızı, camiler içinde ibadet etmeyi bırakıp yapılanlara itiraz edecek hale getirenler, millet ve tarih önünde affedilmeyecektir. 97 sene evvel kelle koltukta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yanında duran Rıfat Börekçi'nin makamının, ‘aklı koltukta’ kişiler tarafından işgal ediliyor olması, bir utanç vesilesidir. Atatürk ve milli mücadele düşmanlıkları tescilli hale gelmiş meczuplara kadir kıymet gösteren, şahsi husumetlerini de vesilelerle gösteren, oturduğu makamı babasının makamı zanneden zevat aklını başına almalıdır. Kusurlu bir fikre, bir mahfile yaranacağım diye hak dine, dinin emirlerine karşı geldiklerini fark etmelidirler. İslam, barışın ve birlikteliğin timsalidir. Menfaatleri için toplumsal barışa halel getiren, getirmeye teşebbüs eden, camide, mahkemede ya da okulda cübbesini siyasete çaput etmeye kalkanlar yanlışlarından dönmeli, güvenilirliği yiten kurumların yeniden güvenilir hale gelmesi için siyasetle aralarına set çekmelidir” dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Kemal Kayagil / 31 Ağu 2019 / Cmt 19:16
Sanamı kaldı imamların kimin adlarını söyleyeceği. Diyanet işlerimiz siyasete girmiyor, devlet zeval görmesin diye, devletin durumuna göre hareket ediyor bunun neresi kötü!? Asıl sizin gibi insanlar Diyanetimizi siyasetle uğraştırıyor!